• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Vypadávanie vlasov – toto sú najčastejšie príčiny

  • 13:59 29.05.2015
  • Bratislava
Vypadávanie vlasov – toto sú najčastejšie príčiny

Každému z nás vlasy vypadávajú, pretože je to prirodzená súčasť vlasového cyklu. Kedy už ale ide o nadmerné vypadávanie vlasov a čo ho môže spôsobovať?

Vedeli ste, že..?

  • Priemerne má každý z nás na hlave sto až dvestotisíc vlasov, pričom jeden vlas rastie 3 – 5 rokov a potom po určitej dobe vypadne.
  • Vlasy nám každý mesiac podrastú takmer o centimeter.
  • Denne nám vypadne zhruba sto vlasov, pri dvojnásobne vyššom počte môžeme hovoriť o nadmernom vypadávaní vlasov.
  • Hovorí sa, že v lete rastú vlasy rýchlejšie, no doteraz to žiadny relevantný výskum nepotvrdil.
  • Občasné nosenie klobúkov alebo čapíc vlasy nepoškodí. Ak už ale trpíte nadmerným vypadávaním vlasov, časté nosenie pokrývok hlavy vám vlasy môže ešte viac oslabiť.

Príčiny vypadávania vlasov

Starnutie – musíme sa zmieriť s tým, že čím sme starší, tým bude naša hriva čoraz viac riedka. Ide o prirodzenú príčinu straty vlasov.

Nedostatok vitamínov alebo ich nadmerná hladina – Nedostatok vitamínu B sa zvykne prejaviť nadmerným vypadávaním vlasov. Príliš veľa vitamínu A spôsobuje to isté. Obe príčiny sa ale dajú zvrátiť, či už doplnením vitamínu alebo poklesom jeho nadmerných hladín v tele.

Stres – veľká psychická záťaž môže vyústiť až do fyzických prejavov a medzi nimi je aj vypadávanie vlasov. Je preto dôležité naučiť sa so stresom bojovať – duševnou rovnováhou zabránite vzniku aj oveľa horším ochoreniam.

Hormonálne zmeny – tie sa týkajú mužov aj žien. Ženy môžu zažívať väčšie vypadávanie vlasov napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy. Veľmi častá je ale aj Androgénna plešatosť, kde vypadávanie vlasov spôsobujú mužské hormóny androgény. Vyskytuje sa u mužov aj u žien, s tým rozdielom, že u žien nikdy nedôjde k úplnej plešatosti. Je to spôsobené aj tým, že vlasy chráni hormón estrogén, ktorého majú muži omnoho menej, ako ženy.

Genetika - ak mali vaši rodičia Androgénnu plešatosť, vznikajú u vás vysoké šance, že ju budete mať aj vy.

Autoimúnne ochorenia - napríklad lupus alebo problémy so štítnou žľazou sa prejavujú nadmerným vypadávaním vlasov. Pri týchto typoch ochorení sa ale vlasy väčšinou zachrániť nedajú.

Nadmerné používanie vlasovej kozmetiky a tiež neustále žehlenie, natáčanie alebo prefarbovanie oslabuje vlasové cibuľky a môže viesť až k vypadávaniu vlasov.

Náhla strata hmotnosti - keď telo nemá dostatok živín a nedokáže si udržať ani zdravú hmotnosť, prejaví sa to aj na kvalite vlasov. Vypadávanie vlasov je bežným sprievodným znakom bulímie a anorexie.

Dá sa zastaviť?

Väčšina z príčin dočasného vypadávania vlasov závisí od našej fyzickej a psychickej pohody, dostatku výživných látok alebo spôsobu našej starostlivosti o vlasy. Ak upravíme tieto zložky, vypadávanie vlasov by sa malo vrátiť na normálnu úroveň. Dôležitou zložkou pre krásne a husté vlasy je látka keratín. Je vhodné používať vlasovú kozmetiku a doplnky, ktoré keratín obsahujú.

V prípade, že nadmerné vypadávanie vlasov je spôsobené autoimúnnym ochorením alebo genetikou, sú len veľmi malé šance, že stratu vlasov zvrátite.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, webmd.com, stylecraze.com, Foto: pixabay.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.