OPOZÍCIA: Opatrenia vlády sú nesystémové, zníženie daňového zaťaženia neprichádza
- 13:34 02.05.2017
- Bratislava

Zmeny v Zákonníku práce, ktoré predstavila vládna strana Smer-SD, nie sú systémové a nereagujú na základné problémy slovenskej spoločnosti. Zhodujú sa na tom viacerí opoziční poslanci.
Opatrenia strany Smer-SD podľa siedmich nezaradených poslancov okolo Miroslava Beblavého zaplatia opäť zamestnávatelia. Vládu kritizujú za to, že neprichádza so žiadnymi systémovými riešeniami vysokého daňovo-odvodového zaťaženia práce, ale využíva situáciu na trhu práce na to, aby vylepšila situáciu zamestnancov na účet zamestnávateľov. Náklady na zvýšenie minimálnej mzdy, príplatkov za prácu počas víkendov a v noci budú podľa nich niesť zamestnávatelia. „Vláda opäť neprispeje ničím, žiadne zníženie daní ani odvodov pre zamestnancov neoznámila. Celý účet zatiahnu zamestnávatelia,“ konštatuje Jozef Mihál.
Nezaradení poslanci sú presvedčení, že zamestnanci verejného sektora nemôžu byť diskriminovaní a žiadajú, aby sa aj na nich vzťahovali výhody Zákonníka práce. Po odmietnutí ich zákona, ktorý mal za cieľ dosiahnuť spravodlivejšie mzdy aj pre verejných zamestnancov, ohlásili podanie rozličného zaobchádzania na Ústavný súd. Kritizujú aj obmedzenie práce na dohodu len na 40 dní v roku. Chcú však s rezortom práce diskutovať o zavedení otcovskej dovolenky po narodení dieťaťa, keďže rovnaký návrh predložila do parlamentu na májovú schôdzu Simona Petrík. „Budem rada diskutovať o návrhu, no dopredu chcem upozorniť na to, aby otcovská nebola hradená zamestnávateľom, ale Sociálnou poisťovňou, ako to navrhujem vo svojom zákone,“ uviedla Petrík.
Opatrenia Smeru-SD kritizujú aj opoziční poslanci strany SaS a označili ich „za nepodarenú náplasť na absenciu spravodlivosti v krajine, ktorá súvisí s totálnym ochromením orgánov činných v trestnom konaní nominantmi Smeru-SD“. Podľa liberálov slovenská vláda nevyužíva rast svetovej ekonomiky na zlepšovanie podnikateľského prostredia a znižovanie daňového zaťaženia, lebo nemá konkrétne riešenia. Dokáže prijímať len sociálne balíčky, ktoré zvyšujú náklady firiem a verejných rozpočtov.
SaS však tiež uviedla, že nemá problém podporiť príplatok za prácu v nedeľu, keďže takéto opatrenie má vo svojom programe, a ochotná je uvažovať aj o rozumnom zvýšení príplatku za nočnú prácu i platenom voľne pre čerstvých otcov.
„Zahraničný kapitál, ktorý výrazne zvýšil zamestnanosť, prišiel na Slovensko z dôvodu relatívne nízkej ceny práce a dobrej kvalifikácie ľudí. Zvyšovaním ceny práce, ktoré spôsobí vláda zmenami v Zákonníku práce, sa tento priaznivý ukazovateľ zhorší. Preto pri zvyšovaní sociálnych štandardov zamestnancov je absolútne nevyhnutné prijímať opatrenia na zlepšovanie podnikateľského prostredia, vrátane zvýšenia vymožiteľnosti práva,“ konštatujú poslanci SaS s tým, že v opačnom prípade Slovensko nebude konkurencieschopné a v čase krízy to bude mať na zamestnanosť a životnú úroveň občanov zdrvujúce následky.
Súčasná vláda podľa strany nedokáže napríklad výrazne skrátiť čas, ktorý zamestnanci strácajú v čakárňach u lekára a s tým súvisiace vyberanie poplatkov za prednostné ošetrenie, ktoré je síce nelegálne, ale po ktorom existuje vysoký dopyt pacientov. „Dokáže prijímať len jednoduché ad hoc opatrenia, ktoré nevyžadujú systémové zmeny. Hlavné posolstvo Ficovho nového balíčka teda je, že dozrel čas na zmenu vlády,“ dodali liberáli.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.