6 dôvodov, prečo je meditácia dobrá

Aj vám pripomína meditácia ezoteriku a nespoľahlivé šarlatánske metódy? Podľa odborníkov ale prospieva každému, aj skeptikom. Prečítajte si, ako ju môžete využiť vo váš prospech.
Pokiaľ ste ešte nevyskúšali meditáciu, mali by ste jej dať šancu. Čoraz viac experimentov a vedcov potvrdzuje, že je skutočne účinná. A v čom všetkom nám dokáže pomôcť? Čítajte ďalej!
Znižuje stres
Pravidelná meditácia má priaznivý vplyv na znižovanie hladiny kortizolu (stresového hormónu). Ak ju praktizujete správne, dokážete meditáciou upokojiť myseľ, odbúrať negatívne emócie a upokojiť emócie.
Spí sa nám lepšie
Pokiaľ budete meditovať podvečer alebo večer, lepšie sa vyspíte. Meditácia vám pomôže usporiadať si myšlienky, dojmy a emócie z celého dňa. Vy si tak potom môžete ľahnúť spať s čistou hlavou.
Lepšie sa vďaka nej učíme
Potrebujete si zlepšiť kognitívne funkcie? S meditáciou sa to dá efektívne dosiahnuť.
Podľa University of California sa pravidelná meditácia podpisuje na zlepšených výsledkoch verbálnych skúšok (zlepší sa teda naša schopnosť vyjadrovať) a tiež nám zlepšuje krátkodobú pamäť.
Necítime sa tak osamelo
Platí to najmä pre starších ľudí, ktorí nemajú toľko príležitostí alebo síl sa socializovať. Tí, ktorí pravidelne meditujú, sa podľa University of California cítia menej osamelo než tí, ktorí meditáciu nepraktizujú.
Pomáha pri chrípke a prechladnutí
Samozrejme, samotné meditovanie nás neuchráni pred občasným prechladnutím alebo chrípkou. Pokiaľ sa mu ale pravidelne venujete, pomôže vám počas takýchto respiračných ochorení robiť menej chýb v práci.
Robí z nás lepších ľudí
Praktizovanie meditácie prináša pozitíva aj nášmu okoliu. Vďaka meditácii sa totiž podľa University of Harvard stávame súcitnejšími, cnostnejšími a budeme mať väčšie sklony konať dobro.
Meditujete alebo ste sa niekedy meditácii venovali? Podeľte sa o vaše skúsenosti s efektívnosťou meditácie v komentári pod článkom.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.