Až dve tretiny úspor držia Slováci na účtoch, vkladoch a v hotovosti
- 12:51 10.02.2017
- Bratislava

Hodnota finančného majetku domácností na Slovensku sa za uplynulú dekádu takmer strojnásobila.
Nezmenilo sa však nič na tom, že tak ako v minulosti, aj teraz držia ľudia väčšinu svojich úspor na bežných, sporiacich alebo termínovaných účtoch, resp. vkladoch. Podľa posledných štatistík OECD na nich mali klienti na Slovensku odložených až 62,26 % svojich úspor. Ide o nadpriemer, o čom svedčí aj fakt, že ide o druhý najvyšší podiel spomedzi hodnotených členských štátov OECD, hneď po Grécku (66,25 %).
Ako druhý najfrekventovanejší nástroj si klienti na Slovensku volili penzijné fondy, do ktorých sústreďovali 12,7 % svojich financií. V podielových fondoch mali domácnosti uložených 8,42 % finančného majetku, čo radí Slovensko na 12. priečku z 30 hodnotených krajín, pred Českú republiku a Poľsko a za Rakúsko a Maďarsko.
V cenných papieroch mali Slováci podľa OECD uložených 2,5 % majetku, pričom v akciách len 0,2 %, čo je posledné miesto rebríčka. Na jeho opačnom konci boli obyvatelia Estónska, Fínska, Švédska a USA. Podiel investícií do akcií v týchto krajinách presiahol 35 %.
Z údajov ČSOB vyplýva, že viac investujú starší klienti, nad 40 rokov. Môže to súvisieť napríklad s tým, že klienti sa vekom čoraz častejšie začínajú zaujímať o možnosti zhodnocovania ušetrených prostriedkov a pripravujú si aj finančnú rezervu do budúcnosti.
„Na základe našich skúseností môžeme povedať, že ochota klientov podstúpiť mierne riziko výmenou za potenciálne vyšší výnos sa o niečo zvýšila. Do istej miery to môže súvisieť aj s tým, že nízke úroky na termínovaných vkladoch či sporiacich produktoch motivovali klientov k tomu, aby sa viac poobzerali po iných možnostiach zhodnocovania ich úspor,“ hovorí riaditeľka Odboru prémiového segmentu ČSOB Mária Horváthová.
Jej slová potvrdzujú aj výsledky prieskumu spoločnosti Ipsos, pripraveného pre ČSOB. Podľa neho sa od roku 2014 medzi klientmi na Slovensku mierne zvýšila ochota podstúpiť vyššie riziko v záujme vyššieho výnosu. Najbežnejšou alternatívou ostáva mierne vyšší zisk s toleranciou mierneho rizika. Opýtaní si najčastejšie volili možnosť, že budú akceptovať 3-% riziko straty pri možnom 7-% zisku.
Podľa Horváthovej investovanie by nemalo byť vnímané ako záťaž, ale ako príležitosť. Odporúča pritom dodržiavať niekoľkých základných zásad, vďaka ktorým môžu investovať aj opatrnejší klienti. Prvou z nich je diverzifikovať peniaze do viacerých investícií. Zároveň si treba uvedomiť, že investovanie nie je otázkou niekoľkých týždňov, preto netreba investovať peniaze, ktoré môže klient v krátkom období potrebovať.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.