Chcete si pamätať sny? Vyskúšajte tieto triky

Každému z nás sa občas niečo sníva, no veľa ľudí si sny nepamätá. Ak chcete vedieť, čo sa vám v noci snívalo, existuje niekoľko trikov, ako to docieliť.
Patríte k "bezsenným" jedincom, ktorí si sny nepamätajú? Pokiaľ rýchlo zaspávate a spíte tvrdo, máte zrejme problém zapamätať si sny. Podľa Roberta Stickgolda, špecialistu na spánok a kognitívne procesy, existuje niekoľko trikov, ktoré vám môžu pomôcť si sny predsa len pamätať.
Radí napríklad, aby ste pred spaním vypili tri poháre vody. Nie alkoholických nápojov alebo čaju, ale práve vody. Alkohol podľa neho môže potláčať R.E.M. fázu spánku a to vás donúti v noci vstať a ísť na záchod. Pred spaním by ste si okrem toho mali aspoň trikrát zopakovať vetu "dnes si budem pamätať, čo sa mi snívalo" a položiť si na nočný stolík papier s perom. Takto mozgu vsugerujete, že pamätanie snov patrí medzi priority. Pred spaním náš mozog premieta informácie, situácie a veci, ktoré sa nám počas dňa diali a triedi ich. Tiež si akoby vytvára zoznam, na čom bude počas nášho spánku pracovať. A ak dáte zapamätanie snov na tento predspánkový zoznam, zvyšujete si šance, že si ich zapamätáte.
Po prebudení by ste nemali okamžite otvárať oči, ani sa hýbať - tieto zmyslové vnemy môžu vymazať spomienky na sen. Namiesto toho, aby ste sa otočili na bok a povedali partnerovi, aký sen sa vám sníval, radšej si ešte minútu poležte v pokoji so zatvorenými očami a v polospánku si skúšajte sen prehrať v mysli. Takto by sa vám v mozgu mali postupne vynárať aj rôzne detaily, samozrejme, platí to len, ak zase nezaspíte.
Stickgold radí tento postup opakovať každé ráno, aspoň dva týždne. Po tejto dobe by až si až 80% ľudí malo pamätať svoje sny živšie.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.