Prvá pomoc: Najčastejšie a najhoršie chyby, ktoré robíme

Pokiaľ chcete niekomu skutočne pomôcť, zabudnite na tieto mýty, ktoré môžu chorému človeku viac ublížiť ako prospieť.
Toto sú najčastejšie a aj najhoršie omyly, aké sa robia pri poskytovaní prvej pomoci a domácom ošetrení.
Popáleniny nikdy nenatierajte krémom
Ešte stále sú veľmi populárne tvrdenia o tom, že natieranie popálenín chvíľu po tom ako vznikli zamedzí zjazveniu kože. Opak je ale pravdou. Popáleniny by ste si nikdy nemali natierať nijakým olejom, krémom, alebo dokonca horčicou či medom.
Čítajte: Poznáte rozdiel medzi infarktom, zástavou srdca a mŕtvicou?
Popáleninu vždy ošetrite studenou vodou. Ak je popálenina väčšia alebo sa na ňu prichytila látka, neodstraňujte látku svojpomocne, navštívte radšej pohotovosť.
Nesnažte sa navodiť si potenie nasilu
Keď sme chorí, naše telo bojuje s vírusmi a baktériami aj tým, že zvýši teplotu. Nesnažte sa ale „pomôcť“ a urýchliť tento proces nasilu tak, že sa naschvál zababušíte a budete si teplotu vedome a účelne zvyšovať. Ak totiž vystúpi príliš vysoko (nad 38,5°C), môžete mať problém ju potom bezpečne znížiť.
S uviaznutým telom v bezvedomí nehýbte
Pokiaľ ste svedkom autonehy a obeť ostane zakliesnená v aute, neodporúčame vám ju svojpomocne vyťahovať. Vždy najskôr zavolajte záchrannú službu a pokúste sa vypnúť motor auta. Ostaňte pri osobe a v prípade, že sa preberie, jej pomôžte zachovať pokoj do príchodu odbornej pomoci.
Nevyťahujte z ústnej dutiny jazyk
Pokiaľ odpadnutej osobe zapadol jazyk, nemali by ste ho neodborne vyťahovať. Stačí, ak človeka otočíte na jednu stranu (alebo aspoň hlavu), aby jazyk sám zmenil smer a aby sa dýchacie cesty uvoľnili a sliny odtekali.
Nepoužívajte vždy škrtidlo
Pokiaľ krv vyteká zo žily, škrtidlo radšej nepoužívajte. Mohli by ste tak spôsobiť úplné odkrvenie končatiny a narušenie až poškodenie nervových zakončení. Pri krvácaní zo žily teda použite normálny obväz alebo bandáž.
Až v prípade, že krv nevyteká ale doslova strieka z rany, je potrebné použiť škrtidlo. Vtedy totiž krv strieka z tepny a pokiaľ takýto únik krvi nezastavíte rýchlo, môže byť život pacienta vážne ohrozený.
Nesnažte sa zbaviť omrzlín trením pokožky
Ešte viac tak poškodíte kapiláry, teda vlásočnice, ktoré už značne poškodil chlad. Namočiť si omrznuté ruky do horúcej vody tiež nie je najlepší nápad, pretože takto si privodíte teplotný šok.
Najlepšie je ponoriť ich do chladnej vody a tú teplú veľmi pomaly a opatrne pridávať.
Pozor na elektrinu
Pri nehodách, kedy je osoba zasiahnutá elektrickým prúdom, zvyčajne nebýva jeden zranený, ale hneď dvaja alebo viacerí. Je to spôsobené tým, že keď vidíme, ako človeka zasiahol prúd, okamžite mu bežíme pomôcť. Zabúdame pritom na bezpečnosť a na to, že prúd je stále zapnutý.
Čítajte: Infarkt u žien má iné príznaky ako u mužov
Vypnite najskôr zdroj elektriny alebo sa pokúste oddeliť zasiahnutého človeka od prúdu izolantom.
V prípade väčšiny týchto prípadov nezabudnite volať RZP (rýchlu zdravotnícku pomoc). Tí dokážu pacientovi poskytnúť najlepšiu prvú pomoc.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.