Vyrážky v podpazuší – takto sa ich zbavíte

V podpazuší máme pomerne citlivú pokožku, ktorá sa ľahko podráždi. To vedie ku vzniku nepríjemných vyrážok, ktoré môžu páliť, bolieť alebo svrbieť. My vám prezradíme, ako ich správne ošetriť.
Vyrážky v podpazuší môže spôsobiť viacero faktorov. Najčastejšie je pokožka podráždená z holenia alebo nadmerného potenia, či nosenia umelých a tesných textílií. Veľmi často sa ale na vzniku vyrážok podieľajú aj rôzne infekcie, nedostatočná hygiena alebo alergická reakcia na dezodoranty.
Vyrážky môžu bolieť, svrbieť alebo páliť, dokonca môžu spôsobovať nadmerné potenie a nepríjemný zápach. Na pokožke sa môžu prejaviť jej vysúšaním, popraskaním alebo pľuzgiermi. Tieto domáce suroviny vám pomôžu pokožku správne ošetriť a upokojiť.
Studené obklady
Najjednoduchší spôsob, ako upokojiť pálenie a svrbenie pokožky, je použiť studené obklady.
Nepoužívajte ľad, aby ste pokožku nepodráždili ešte viac. Jemne si priložte namočený uterák alebo vreckovku na podpazušie a nechajte niekoľko minút chlad pôsobiť.
Kokosový olej
Ide o skvelý prírodný prostriedok, ktorý vyživí pokožku a hydratuje ju, pričom stiahne začervenanie. Pri podráždenej pokožke ho vždy aplikujte na noc. Aplikujte iba na čisté podpazušie, umyté vo vlažnej vode.
Čítajte: Pravda o kokosovom oleji - zdravý alebo nie?
Aloe vera
Chladivý gél z aloe vera sa dokáže postarať o nepríjemné vyrážky a iné kožné problémy. Nechajte ho pôsobiť v podpazuší aspoň pol hodinu denne a potom ho zmyte. Pokiaľ nemáte citlivý pokožku, môžete do gélu primiešať aj štipku kurkumy.
Čítajte: Aloe vera – prírodný zázrak, ale v obmedzenom množstve
Tea tree olej
Nikdy ho na pokožku nepoužívajte koncentrovaný, vždy ho zrieďte s vodou. Stačí jedna alebo dve kvapky a aspoň jedna lyžica vody. Do tejto zmesi ponorte vatový tampón a jemne ho priložte na podpazušie. Ak vás pokožka páli viac, umyte ju vlažnou vodou a Tea tree olej nepoužívajte.
Bambucké maslo
Má antioxidačné, antimikróbne a upokojujúce účinky na pokožku. Pomôže pokožku zvláčniť, hydratovať a postupne stiahne začervenanie.
Stačí, aby ste si podpazušie umyli vlažnou vodou a bambucké maslo jemne rozotreli do suchej pokožky. Tento postup opakujte niekoľkokrát denne.
Čítajte: Bambucké maslo – využitie pre krásu i zdravie
Ďalšie efektívne suroviny sú jedlá sóda, citrónová šťava alebo jablčný ocot. Vo väčšine prípadov síce pôsobia dezinfekčne a protiplesňovo, ale zvyknú podráždiť pokožku. Preto vám ich neodporúčame v tomto prípade používať, najmä ak máte citlivú pokožku.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.