Takto rozohrejete večne studené chodidlá

Máte aj vy neustále studené a nedokrvené chodidlá? Poradíme vám niekoľko jednoduchých spôsobov, ako ich zahrejete.
Čo spôsobuje večne studené nohy?
Najčastejšie ide o nedostatočné prekrvenie končatín (horných aj dolných). V niektorých prípadoch sú studené dolné končatiny príznakom anémie alebo nedostatku magnézia. Existujú ale aj vážnejšie diagnózy, ktoré sa takto prejavujú, napríklad syndróm nepokojných nôh, poruchy nervových zakončení, cukrovka a poruchy činnosti štítnej žľazy.
Čítajte: 9 príznakov, že váš krvný obeh nefunguje správne
Takto si pomôžete
Najrýchlejšie výsledky dosiahnete, ak sa pokúsite rozprúdiť krv v chodidlách zvonku. Toto sú najúčinnejšie postupy:
Masáž s teplým olejom
Zohrejte v mikrovlnnej rúre misku s ľubovoľným olejom (olivovým, kokosovým, ricínovým) a aplikujte ho na chodidlá. Pomaly si ich masírujte, aby ste rozprúdili krv. Masáž by mala trvať niekoľko minúť a následne by ste si mali obuť bavlnené ponožky.
Hydroterapia
Naplňte dve väčšie nádoby vodou – jednu teplou a druhú studenou. Položte ich obe k sebe a striedavo vložte nohy najskôr do jednej (studenej, aspoň na minútu) a následne do teplej. Opakujte tento postup aspoň 10 minút. Potom chodidlá osušte a obujte si ponožky.
Cviky s chodidlami
Pocit chladu sa môže dostaviť aj vtedy, ak dlho sedíte alebo nepohybujete chodidlami. Najúčinnejším spôsobom, ako v takomto prípade rozprúdiť krv, je jednoducho nimi pohybovať.
Skúste sa napríklad niekoľkokrát postaviť na špičky alebo nohu otáčajte. Môžete vyskúšať aj cvik, počas ktorého budete zo zeme palcami na nohách dvíhať vreckovku.
Čítajte: Domáce lieky na stŕpnuté končatiny
Kúpeľ s epsomskou soľou
Teplá voda v kombinácii s epsomskou soľou zahreje vaše chodidlá a doplní magnézium. Rozmiešajte štvrť šálky tejto soli vo väčšej nádobe s vodou a ponorte do kúpeľa nohy. Nechajte pôsobiť kým voda nevychladne. Potom chodidlá osušte, nakrémujte a obujte si teplé ponožky.
Účinné suroviny na vnútorné užitie
So studenými nohami môžete bojovať rôznymi spôsobmi. Vyskúšajte niektoré prírodné suroviny, ktoré vám rozprúdia krv a zahrejú vás od hlavy až po päty. Tu patrí napríklad:
Zázvor
Patrí k najúčinnejším surovinám, ktoré vám doslova rozprúdia krv v žilách a naviac znižuje riziko vzniku krvnej zrazeniny. Zázvor je najlepšie konzumovať surový alebo ako čaj. Môžete ho brať aj ako doplnok stravy vo forme tabletiek.
Čili
Väčšina štipľavého korenia obsahuje kapsaicín, ktorý napomáha lepšej cirkulácii krvi cez organizmus. Kapsaicín vám pomôže zbaviť sa aj nepríjemného mravčenia v chodidlách, ktoré môžu sprevádzať pocit chladu. Čili pridávajte do jedla alebo si čili olejom môžete masírovať studené chodidlá. Prípadne ho môžete užívať ako doplnok stravy.
Čítajte: Večne studené končatiny – prečo nám tuhne krv v žilách?
Potraviny bohaté na železo a magnézium
Deficit týchto látok sa často podieľa na nedokrvení chodidiel a následne na pocite, že sú chladné. Dbajte preto na to, aby ste ich hladiny mali v tele vždy optimálne. Železo získate napríklad z červeného mäsa, vnútorností, špenátu, sušených marhúľ alebo červenej repy. Magnézium vám doplní brokolica, avokádo, uhorky, rôzne semiačka a mandle.
Zelený čaj
Pitím kvalitného zeleného čaju budete stimulovať cievy k lepšiemu prekrveniu celého tela, vrátane chodidiel. Na dosiahnutie viditeľného efektu odporúčame denne vypiť aspoň dve šálky. Podľa chuti ho môžete osladiť lyžičkou medu.
Ako so studenými nohami bojujete vy?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.