5 fyzických cvičení, vďaka ktorým budete múdrejší

Vedeli ste, že niektoré cvičenia posilňujú nielen svaly ale aj mozog?
Všetci vieme, že cvičenie podporuje nárast hladiny endorfínov v mozgu a tak vytvára pocit pohody. No bolo tiež preukázané, že niektoré cvičenia skutočne zlepšujú inteligenciu a schopnosť sústrediť sa.
Zistenia v magazíne Fitness potvrdzujú, že vďaka pravidelnému cvičeniu máte lepšie rozhodovacie schopnosti. Cvičenie totiž spôsobuje prekrvenie predných čelných oblastí. Tiež sa zistilo, že pravidelný šport zlepšuje vaše schopnosti orientácie na mape. Športy ako kriket alebo priestorové aktivity, ako je surfovanie, vás nútia premýšľať o tom, ako sa vaše telo v pohybuje v priestore, a ako sa objekty javia z rôznych uhlov.
Tu je niekoľko cvičení, vďaka ktorým môžete byť múdrejší.
1. Joga - Pamäť a spracovanie informácií
Stimuláciou frontálneho laloku zlepšuje joga vašu schopnosť integrovať myšlienky a emócie. Je dobrá na lepšie zvládanie stresu a štúdia Sary Lazar z Harvard University potvrdila, že má fyzický účinok na mozog. Lazarová zistila, že jóga znižuje veľkosť amygdaly mozgu, oblasti ktorá spracováva strach a úzkosť.
Čítajte: Je toto skutočný dôvod, prečo sa toľkí z nás vyhýbajú cvičeniu?
Ďalšia štúdia z University of Illinois zistila, že 20 minút jogy zlepšilo schopnosť vysokoškolskej študentky spracovať informácie už po pol hodine od cvičenia.
2. Intervalový tréning - Apetít a chúťky
Početné štúdie preukázali, že kontrolovanie chúťok, ktoré sa deje v hypotalame, zlepšuje intervalový tréning. To sa týka aj iných závislostí, či už na potravinách alebo cigaretách. V štúdii University of Plymouth zobrali fajčiarom cigarety po dobu 15 hodín a potom im ukázali obrázky cigariet. Skeny mozgov fajčiarov ukázali, že tí, ktorí sa 10 minút venovali stredne náročnej cyklistike boli viditeľne uvoľnení po zhliadnutí obrázkov cigariet.
Čítajte: Ľudia, ktorí cvičia, majú lepší sexuálny život
Podobná štúdia v časopise International Journal of Obesity zistila, že vykonávanie menej intenzívnych cvičení v horúcich teplotách znižuje chuť do jedla a naopak. Vytvára sa totiž menej "hladového" hormónu ghrelinu.
3. Kruhový tréning - Zmysel pre detail
Kruhový tréning ovplyvňuje celý rad oblastí mozgu, ako je prefrontálna kôra, mozgový lalok a mozoček. Zlepšuje vizuálne a priestorové spracovanie informácií, schopnosť prepínať medzi úlohami a pozornosť k detailom.
4. Aerobik - Verbálna pamäť
Bolo zistené, že pravidelné aeróbne cvičenie zlepšuje pamäť v hipokampe vášho mozgu. Zlepšuje verbálnu pamäť, ako je schopnosť spomenúť si na slovo, ktoré máte na jazyku.
5. Vzpieranie - Multi tasking a riešenie problémov
Štúdia v New Scientist ukázala, že dve hodiny vzpierania týždenne stimulujú aktivity v prefrontálnej kôre, zlepšujú výkonnú funkciu a asociatívnu pamäť účastníkov. Asociatívna pamät je, keď si spojíme dve veci, ako je napríklad meno a tvár osoby.
Čítajte: Zlepšite si duševné zdravie cvičením
Bolo zistené, že zdvíhanie závažia zlepšuje schopnosť udržať pozornosť, a dokonca odvracia následky Alzheimerovej choroby.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.