ANALYTICI: Rast priemyslu na Slovensku sa v júni 2016 spomalil
- 14:25 10.08.2016
- Bratislava

Za júnovým spomalením stála podľa analytičky najmä výroba z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov, ktorá sa medziročne znížila o 16,2 percent.
"Na rozdiel od mája, kedy priemysel smerom nadol tlačila najmä nižšia výroba energií, v júni vykázal pokles kľúčový spracovateľský priemysel. Potvrdili sa naše očakávania a výpadok v energetike mal len krátkodobý charakter. V júni sa mu podarilo vrátiť sa naspäť na svoje bežné úrovne, na zanedbateľný medziročný pokles o 0,1 %," priblížil.
"Rastu slovenského priemyslu by malo naďalej napomáhať najmä relatívne stabilné oživenie európskych ekonomík podporené lacnou ropou a uvoľnenou menovou politikou. Nálada v slovenskom priemysle ostáva prevažne pozitívna, podobne ako vo väčšine kontinentálnej Európy ju zatiaľ výrazne neovplyvnil ani výsledok britského referenda. Letné mesiace s pravidelnými dovolenkovými odstávkami prinášajú zvýšenú volatilitu do štatistík, preto sa prekvapivé čísla nedajú vylúčiť ani tento rok. V priemere by si však priemysel aj počas letných dovolenkových mesiacoch mal udržať rastovú tendenciu, ktorá by mala pokračovať aj v závere roka," dodal Koršňák.
Za júnovým spomalením stála podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Kataríny Muchovej hlavne výroba z gumy, plastu a ostatných nekovových minerálnych výrobkov, ktorá sa medziročne znížila o 16,2 %. V celkovom indexe však nemá takú veľkú váhu a tak rast priemyselnej produkcie spomalil miernejšie. V júni zostala hlavným ťahúňom priemyslu aj naďalej výroba áut, ktorá medziročne vzrástla o 9,1 %.
"Sentiment v slovenskom priemysle ostáva pomerne kolísavý, aj keď po júnovom poklese zaznamenal v júli zlepšenie. K rizikám patria obavy o spomalenie čínskej ekonomiky a vplyv na globálne ekonomické prostredie, ako aj pokračujúce opatrné ozdravovanie ekonomického rastu v eurozóne. Koncom júna sa k rizikám pridalo aj referendum o odchode Británie z Európskej únie, ktorý vytvára v Európe zvýšenú neistotu, avšak momentálne sa zdá byť efekt Brexitu skôr obmedzený. Aj keď spomalenie v júni prekvapilo skôr negatívne, neočakávame, že by malo byť trvalé. Celkovo by rast priemyselnej produkcie mal tento rok pokračovať pomerne dobrým tempom," doplnila Muchová.
Pri spätnom pohľade na doterajší vývoj v tomto roku podľa ekonomického analytika Tatrabanky Borisa Fojtíka druhý kvartál bol z pohľadu rastu priemyselnej produkcie rozhodne lepší ako prvý, keď sa dynamika rastu viac ako zdvojnásobila. "Určitú zásluhu na tom majú pravdepodobne aj pracovné dni. V druhom kvartáli ich bolo o štyri viac ako v prvom, iba jún sa počtom dní vyrovnal minulému roku," dodal Fojtík.
Štatistický úrad (ŠÚ) SR dnes informoval, že priemyselná produkcia v júni 2016 medziročne vzrástla o 2,2 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v júni 2016 oproti máju 2016 znížila o 0,1 %.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.

Kamenický avizuje ďalšie dane, dotknú sa aj nehnuteľností
Minister financií Ladislav Kamenický vyzval na jednotu koaličných partnerov, najmä v súvislosti s prijímaním štátneho rozpočtu.