• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 10.8.2020Meniny má Vavrinec
21°Bratislava

Tuk na bruchu: Prečo patrí k tichým zabijakom?

  • 20:00 16.06.2016
  • Bratislava
Tuk na bruchu: Prečo patrí k tichým zabijakom?

Pneumatika okolo pása vyrastie pri nezdravom životnom štýle najrýchlejšie a zbavuje sa nám jej najťažšie. No podľa všetkého je práve tuk v tejto oblasti oveľa viac nebezpečný ako celková nadváha. Prečítajte si, prečo patrí viscerálny tuk k tichým zabijakom.

Väčšina ľudí považuje tuk v oblasti brucha za estetický problém. Viscerálny tuk ale nezakrýva iba naše „tehličky“, je to súčasne aj veľmi nebezpečný tichý zabijak.

V oblasti brucha existujú dva typy tuku. Podkožný tuk je ten, ktorý zakrýva naše „tehličky“ a nachádza sa priamo pod kožou nad brušnými svalmi. Druhým typom je viscerálny tuk, ktorý sa nachádza hlbšie, až pod svalmi a okolitými orgánmi. Tento druh tuku tiež spôsobuje to, čo niektorí z nás nazývajú „pivným bruchom“ - teda vyčnievajúci kotlík, ktorý ale na dotyk pôsobí tvrdo, keď naňho zatlačíte.

Čítajte: Jednoduchý nápoj pred spaním na zníženie brušného tuku

Podkožný aj viscerálny tuk sú vážnym rizikom pre naše zdravie. Oba zvyšujú riziko vzniku srdcových chorôb, mŕtvice, spánkovej apnoe, vysokého krvného tlaku a je tiež nebezpečnou komplikáciou cukrovky.

No viscerálny tuk je oveľa viac nebezpečný, pretože neustále uvoľňuje viac zápalových molekúl do organizmu.

Viscerálny tuk nezískavame iba sedavým spôsobom života a zlou životosprávou. Jedným z hlavných faktorov je aj stres. Takmer každý človek zažíva niekoľko stresujúcich situácií za deň. Počas stresu sa v tele uvoľňuje hormón kortizol, ktorý nám dodáva energiu zhruba desať minút.

V minulosti nás tento systém chránil pred nebezpečenstvom. Dnes nás ale nestresujú iba život ohrozujúce situácie, ale aj meškajúce vlaky, zápcha na ceste, pracovný pohovor alebo jednoducho povinnosti. Telo ale stále na stres odpovedá a dodáva do krvného obehu kortizol.

Čítajte: 8 superjedál pre boj s tukom na bruchu

Jeho hladiny ostávajú vysoké ešte niekoľko minút, čo zvyšuje našu chuť do jedla. Telo si totiž myslí, že sa práve vyhlo nebezpečnej situácii a potrebuje načerpať energiu po boji alebo úteku. To je aj dôvod, prečo ľudia pod stresom tak často cítia hlad a siahajú po jedle.

Keďže nespotrebujeme energiu, ktorú telo dočasne vyrobí počas stresu, tuk a cukor sa začnú ukladať v okolí pása. Je to spôsobené práve tým, že je to blízko pečene, kde je možné tieto látky opäť rýchlo premeniť na energiu v prípade potreby. Naše telo sa tak jednoducho chráni a pripravuje na ďalšiu stresovú situáciu.

Čítajte: 8 tipov, ako získať ploché brucho

Viscerálneho tuku sa zbavuje veľmi ťažko. Samotný pohyb, šport alebo cvičenie nebude stačiť. Dôležitá je aj celková zmena jedálnička a dlhodobé dodržiavanie zdravého životného štýlu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, consumer.healthday.com, express.co.uk. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

Tieto lieky pri chronickej bolesti neužívajte, môžu vám skôr uškodiť

VČERA - 20:09Zdravie

Podľa lekárov môžu niektoré lieky spôsobiť viac škody ako úžitku.

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

Kedy vysoká teplota signalizuje nedostatok vitamínu: Na tieto príznaky treba dať pozor

20:08 08.08.2020Zdravie

Vysoká telesná teplota môže v niektorých prípadoch značiť nedostatok vitamínu. Ako zistiť, či si ho stačí doplniť, alebo či by ste radšej mali zájsť na vyšetrenie?

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

Ako vplýva teplé počasie a UV svetlo na koronavírus

19:37 07.08.2020Zdravie

Mnohí sa pri šírení koronavírusu spoliehajú na horúce počasie s veľkým množstvom UV žiarenia zo Slnka. Podľa odborníkov tak robia chybu.

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

Horúčavy majú trvať niekoľko dní, netreba zabúdať na pitný režim

14:25 07.08.2020Zdravie

Horúčavy, ktoré v piatok zasiahli Slovensko, by mali pretrvať aj počas nadchádzajúcich dní.

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

Čoraz viac pacientov po ochorení COVID-19 prichádza o vlasy

20:12 06.08.2020Zdravie

Okrem čuchu a chuti pacienti hlásia aj stratu vlasov.