• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Tuk na bruchu: Prečo patrí k tichým zabijakom?

  • 20:00 16.06.2016
  • Bratislava
Tuk na bruchu: Prečo patrí k tichým zabijakom?

Pneumatika okolo pása vyrastie pri nezdravom životnom štýle najrýchlejšie a zbavuje sa nám jej najťažšie. No podľa všetkého je práve tuk v tejto oblasti oveľa viac nebezpečný ako celková nadváha. Prečítajte si, prečo patrí viscerálny tuk k tichým zabijakom.

Väčšina ľudí považuje tuk v oblasti brucha za estetický problém. Viscerálny tuk ale nezakrýva iba naše „tehličky“, je to súčasne aj veľmi nebezpečný tichý zabijak.

V oblasti brucha existujú dva typy tuku. Podkožný tuk je ten, ktorý zakrýva naše „tehličky“ a nachádza sa priamo pod kožou nad brušnými svalmi. Druhým typom je viscerálny tuk, ktorý sa nachádza hlbšie, až pod svalmi a okolitými orgánmi. Tento druh tuku tiež spôsobuje to, čo niektorí z nás nazývajú „pivným bruchom“ - teda vyčnievajúci kotlík, ktorý ale na dotyk pôsobí tvrdo, keď naňho zatlačíte.

Čítajte: Jednoduchý nápoj pred spaním na zníženie brušného tuku

Podkožný aj viscerálny tuk sú vážnym rizikom pre naše zdravie. Oba zvyšujú riziko vzniku srdcových chorôb, mŕtvice, spánkovej apnoe, vysokého krvného tlaku a je tiež nebezpečnou komplikáciou cukrovky.

No viscerálny tuk je oveľa viac nebezpečný, pretože neustále uvoľňuje viac zápalových molekúl do organizmu.

Viscerálny tuk nezískavame iba sedavým spôsobom života a zlou životosprávou. Jedným z hlavných faktorov je aj stres. Takmer každý človek zažíva niekoľko stresujúcich situácií za deň. Počas stresu sa v tele uvoľňuje hormón kortizol, ktorý nám dodáva energiu zhruba desať minút.

V minulosti nás tento systém chránil pred nebezpečenstvom. Dnes nás ale nestresujú iba život ohrozujúce situácie, ale aj meškajúce vlaky, zápcha na ceste, pracovný pohovor alebo jednoducho povinnosti. Telo ale stále na stres odpovedá a dodáva do krvného obehu kortizol.

Čítajte: 8 superjedál pre boj s tukom na bruchu

Jeho hladiny ostávajú vysoké ešte niekoľko minút, čo zvyšuje našu chuť do jedla. Telo si totiž myslí, že sa práve vyhlo nebezpečnej situácii a potrebuje načerpať energiu po boji alebo úteku. To je aj dôvod, prečo ľudia pod stresom tak často cítia hlad a siahajú po jedle.

Keďže nespotrebujeme energiu, ktorú telo dočasne vyrobí počas stresu, tuk a cukor sa začnú ukladať v okolí pása. Je to spôsobené práve tým, že je to blízko pečene, kde je možné tieto látky opäť rýchlo premeniť na energiu v prípade potreby. Naše telo sa tak jednoducho chráni a pripravuje na ďalšiu stresovú situáciu.

Čítajte: 8 tipov, ako získať ploché brucho

Viscerálneho tuku sa zbavuje veľmi ťažko. Samotný pohyb, šport alebo cvičenie nebude stačiť. Dôležitá je aj celková zmena jedálnička a dlhodobé dodržiavanie zdravého životného štýlu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DK, consumer.healthday.com, express.co.uk. Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.

7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť

7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť

18:33 21.02.2021Zdravie

Aktivity pred cvičením môžu viesť buď k jeho skvalitneniu, alebo naopak ku sklamaniu. Zistite, čo rozhodne nepatrí do správneho programu pred fyzickou aktivitou.

Ako skrotiť príznaky menopauzy: Tento doplnok dokáže zázraky

Ako skrotiť príznaky menopauzy: Tento doplnok dokáže zázraky

21:43 20.02.2021Zdravie

Zbavte sa návalov tepla, nadmerného potenia aj náladovosti pomocou jediného prípravku. Investujte do tohto prírodného doplnku, a príznaky menopauzy hneď pominú.

Elektrobicykle majú zvláštny vplyv na mozgovú činnosť a duševné zdravie

Elektrobicykle majú zvláštny vplyv na mozgovú činnosť a duševné zdravie

20:11 20.02.2021Zdravie

Elektrické bicykle majú iný vplyv na mozog ako tie bežné.