• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 8.5.2025Meniny má Ingrida
Bratislava

10 nenápadných vecí, ktoré ničia našu imunitu

  • 18:21 03.05.2016
  • Bratislava
10 nenápadných vecí, ktoré ničia našu imunitu

Myslíte, že za oslabenú imunitu môže iba nedostatočný príjem vitamínov alebo chladné počasie? Tak to vás potom prekvapia tieto nenápadné veci, ktoré majú na imunitu väčší vplyv, než väčšina ľudí tuší.

Častá a nadmerná konzumácia alkoholu

Občasný pohárik dobrého alkoholu zdraviu neuškodí, no častá a nadmerná konzumácia alkoholu spôsobí imunite problémy. Alkohol je totiž z dlhodobého hľadiska schopný ničiť niektoré protilátky, ktoré telo produkuje a ktoré bojujú s infekciami. Má negatívny dopad aj na vstrebávanie vitamínov a minerálov, čo sú opäť zlé správy pre imunitný systém.

Fajčenie a tiež pasívne fajčenie

Vdychovanie cigaretového dymu stimuluje tvorbu rôznych zápalových cytokínov v organizme, čo spôsobuje precitlivenú reakciu imunitného systému, ktorá ho pri častom opakovaní vyčerpá. Škodlivé látky z cigariet celkovo oslabujú našu vrodenú imunitu voči patogénom.

Čítajte: Štyri tajomstvá, ako sa úspešne vyhnete bežným chorobám

Málo pobytu na slnku

Slnečné svetlo pomáha budovať imunitu. Ak sa vystavíme pôsobeniu slnečných lúčov, naše telo začne produkovať vitamín D, ktorý je kľúčovou látkou pre správnu funkciu T-lymfocytov, ktoré sú dôležitým stavebným prvkom imunitného systému.

Dlhodobý stres a negatívne myslenie

Aj naša myseľ má svoj podiel na fungovaní imunitného systému. Pri prežívaní negatívnych emócií stúpajú v našom tele hladiny kortizolu (stresového hormónu). Ten ovplyvňuje imunitný, tráviaci a reproduktívny systém v tele, tiež má negatívny dopad na tvorbu rastových hormónov.

Čítajte: Hliva ustricová – aký má vplyv na naše zdravie?

Nedostatočná hygiena

Dotykom sa prenáša pomerne veľa ochorení a preto je správna hygiena kľúčová najmä u detí, ktoré sa nachádzajú vo väčšom kolektíve. Počas chrípkovej sezóny je tiež vhodné, aby ste sa pred šírením choroby chránili napríklad tak, že si priložíte vreckovku na nos a ústa, ak sa budete nachádzať v uzavretom priestore medzi viacerými ľuďmi.

Používanie toxických kozmetických prípravkov

V súčasnosti obsahuje veľa kozmetických prípravkov aj toxické zložky, ktoré sa po aplikácii na pokožku dostávajú priamo do krvného obehu. K týmto nebezpečným látkam patrí napríklad Imidazolidinyl urea a Diazolidinyl urea, tiež DMDM hydantoín a triklosan. Veľa spoločností ich ešte stále používa a pridávajú ich do mydiel, šampónov, sprchových gélov ale aj make-upu. Ak máte možnosť, vyhnite sa týmto výrobkom a vyberajte si také, ktoré sú na prírodnejšej báze a neobsahujú spomenuté toxické látky.

Čítajte: Dvanásť nebezpečných látok v kozmetike

Málo spánku

Ak pravidelne spíte krátko a váš spánok je nekvalitný, výsledkom býva oslabený imunitný systém. Nedostatok spánku totiž mení systém, ktorý reguluje imunitnú obranu. Ak sa tieto zmeny dejú dlhodobo, môže to prispieť k ľahkému rozvoju ochorenia.

Nedostatok relaxačnej fyzickej aktivity

Mierne cvičenie má pozitívny dopad na náš imunitný systém. Cvičením sa zlepšuje prietok krvi, čo znamená lepšie vylučovanie toxínov z tela (napríklad potením). Správne fungujúci krvný obeh podporuje aj tok protilátok a bielych krviniek v tele. Tie sú dôležité pre boj s infekciami.

Čítajte: Zvýšte si hladinu bielych krviniek prirodzeným spôsobom

Zanedbávate pitný režim

Bez dostatočného príjmu vody nedokáže imunitný systém fungovať naplno. Dehydratácia sa totiž na imunite podpisuje omnoho závažnejšie, než ľudia predpokladajú. Konkrétne je dehydratácia vnímaná ako stav, ktorý potláča imunitu. Dávajte si preto pozor na pravidelný a dostatočný príjem tekutín.

Príliš často užívate antibiotiká

Nielen ľudia, ale aj samotní lekári čoraz častejšie predpisujú antibiotiká na liečenie chorôb. Je to spôsobené aj tým, že málokto v súčasnosti pôjde na PN a radšej si vezme silné dávky týchto liekov. No choroba, ktorú doslova „prechodíte“ má tendenciu sa vracať a spolu s tým bude stúpať aj spotreba antibiotík. Tie majú negatívny dopad na zdravé baktérie v tráviacom trakte, ktoré majú na starosti až 70% našej celkovej imunity. Vždy, keď dokončíte liečbu antibiotikami, zvýšte príjem probiotík, aby sa črevná flóra obnovila.

Čítajte: Manuka med: Zlepšuje spánok aj imunitu a je skvelým prírodným antibiotikom

Zdroj: Info.sk, DK, health.com, top10homeremedies.com, Foto: shutterstock.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime

VČERA - 7:07Zdravie

Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

6:45 06.05.2025Zdravie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu

6:46 04.05.2025Zdravie

Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy

7:17 03.05.2025Zdravie

Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?

19:14 02.05.2025Zdravie

Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.