• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 29.10.2020Meniny má Klára
10°Bratislava

Manuka med: Zlepšuje spánok aj imunitu a je skvelým prírodným antibiotikom

  • 13:36 23.03.2016
  • Svet
Manuka med: Zlepšuje spánok aj imunitu a je skvelým prírodným antibiotikom

Spoznajte účinky Manuka medu. Vysvetlíme vám, odkiaľ pochádza a v čom je taký výnimočný.

Med je všeobecne považovaný za zdravú potravinu. Peroxid vodíka mu dáva jeho antibiotickú kvalitu, ale niektoré druhy medu, vrátane manuka medu, obsahujú aj iné zložky. Manuka med má antibakteriálne vlastnosti a v štúdii uskutočnenej na University of Sydney sa ukázalo, že dokáže zabiť takmer všetky druhy baktérií.

Čítajte: Med a škorica: Dokonalá kombinácia, ktorá robí zázraky

Manuka med je produkovaný včelami, ktoré opeľujú kvety balmínu metlatého. Tento ker rastúci na Novom Zélande domorodci nazývajú Manuka.

Úžasné zdravotné výhody Manuka medu

Zlepšuje spánok

Manuka med vám prinesie hlboký, pokojný spánok. Pomaly uvoľňuje glykogén potrebný pre základné telesné funkcie počas spánku. Pridávanie medu do mlieka pred spaním pomáha telu uvoľniť melatonín do mozgu, ktorý je nevyhnutný pre hlboký spánok.

Čítajte: Deväť neobvyklých využití medu

Zlepšuje trávenie

Manuka med je skvelý pre zlepšenie zdravotného stavu čriev. Môže pomôcť znížiť zápal pri poruchách trávenia a zmierňuje bolesti brucha a nadúvanie. Obsahuje prírodné prebiotiká, ktoré sú nevyhnutné pre rast dobrých baktérií v črevách.

Čítajte: Prebiotické potraviny, ktoré posilnia vašu imunitu

Posilnenie imunity

Vmiešajte lyžičku medu Manuka do horúceho citrónového nápoja, aby ste zabránili chrípke. Manuka med s antibakteriálnymi vlastnosťami sa odporúča pri liečbe vredov, oparov, kožných infekcií, rezných rán a odrenín.

Antioxidanty

Med obsahuje nutraceutiká, ktoré sú veľmi účinné pri odstraňovaní voľných radikálov z tela. Výsledkom je posilnená imunita voči mnohým ochoreniam, vrátane potenciálne smrteľných, ako je rakovina alebo ochorenie srdca.

Bolesť hrdla

Med bol už od dávna používaný ako domáci liek na bolesti v krku. Existujú dôkazy, že manuka med je obzvlášť účinný v prevencii rastu a šírenia baktérií zodpovedných za bolesti v krku.

Alternatíva k antibiotikám

Med pomáha bojovať proti rezistentným baktériám, ktoré nemôžu byť liečené tradičným prístupom. Mnoho malých štúdií zistilo, že v boji proti chorobám je rovnako účinný ako antibiotiká.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, livestrong.com, healthyfocus.org, Foto: shutterstock
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

21:06 27.10.2020Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.

5 najčastejších príčin nafukovania

5 najčastejších príčin nafukovania

8:26 25.10.2020Zdravie

Nafukovanie je prirodzená súčasť života, ktorá však mnohým komplikuje život. Našťastie sa mu dá zabrániť vhodne zvolenou stravou.