7 zdravých jedál, z ktorých môžete pribrať

Konzumovať niektoré skutočne zdravé potraviny by sme mali len v obmedzenom množstve. Inak to bude mať negatívny dopad na našu váhu.V článku vám prezradíme, o ktoré suroviny ide a prečo spôsobujú priberanie.
Sušené ovocie
Môže sa zdať ako zdravá náhrada sladkostí, no tým, že si ho často zamieňame s kandizovaným ovocím, skonzumujeme veľkú dávku cukru. Dodá viac energie ako čerstvé ovocie (kvôli vysokej koncentrácii fruktózy a glukózy), hodí sa preto športovcom po náročnom tréningu. Aj tí by ale mali mať na pamäti, aké množstvo konzumujú a tiež aký druh si vyberajú. Najmenej cukru obsahujú sušené jablká.
Čítajte: Sušené ovocie – zdravá alternatíva sladkostí?
Orechy
Vymenili ste nezdravé slané pochúťky za orechy? Pre vaše zdravie i váhu je to dobrá voľba, ale opäť by ste si mali dávať pozor na to, aké množstvo skonzumujete. Odporúčame denne skonzumovať dve až tri hrste orechov, inak si zbytočne zvýšite príjem kalórií.
Čítajte: Orechy môžu byť zdravé i škodlivé. Viete, ktoré si vybrať?
Tmavá čokoláda
Je síce lepšou alternatívou ako mliečna čokoláda, no ak si nedáte pozor, môže sa rýchlo premeniť na kalorickú bombu. Denná odporúčaná dávka je 10 – 15 gramov. Pritom v 100 gramoch je vyše 600 kcal (čokoláda s obsahom kakaa nad 70%).
Quinoa
Je skvelým zdrojom bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Ideálna je aj pre celiatikov a ľudí, ktorí sa chcú stravovať zdravo. Quinoa sa dá pripraviť na mnoho spôsobov, no už v 100 gramovej porcii je 120kcal. Siahnite radšej po naturálnej ryži, ktorá má v rovnakom množstve o 35 kcal menej. Inou alternatívou je pohánka, ktorá má pri 100 gramoch o 30 kcal menej, varené zemiaky, ktoré majú o 50 kcal menej alebo bulgur, ktorý má pri 100 gramoch o 40 kcal menej ako quinoa.
Čítajte: Quinoa: Skvelá pre celiatikov, pomáha diabetikom
Grécky jogurt
Je prirodzene hustý a plný bielkovín, vápnika a prospešných baktérií. Pri jeho výbere ale dávate pozor na kvalitu a pridané cukry (ak kupujete ochutený). Nezabúdajte ani na to, že má pomerne bohatý obsah tukov, čo môže byť pri nadmernej spotrebe problém.
Chia semiačka
Obľúbené semiačka obsahujú omega-3 mastné kyseliny, veľa vlákniny a proteíny. Výborne sa hodia do smoothies, šalátov alebo ovsených vločiek. No už dve polievkové lyžice obsahujú 120 kcal. S ich konzumáciou to teda nepreháňajte a sledujte použité denné množstvo.
Kokosový olej
Všestranne použiteľný kokosový olej je v súčasnosti veľmi populárnou súčasťou zdravej stravy. Bezpochyby má veľa zdravotných benefitov, no aj tu by ste si mali dávať pozor na množstvo, ktoré denne zjete. Už 10 gramov totiž obsahuje 90 kcal. Skúste ho občas vymeniť s kvalitným olivovým olejom, ktorý má podstatne nižší obsah kalórií.
Čítajte: Pravda o kokosovom oleji - zdravý alebo nie?
Týchto surovín sa, samozrejme, vzdať nemusíte. Stačí, aby ste dávali pozor na celkový energetický príjem a výdaj a zohľadnili ho pri príprave jedál a veľkosti porcií.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.