Záchvat paniky: Naučte sa zastaviť ho, kým sa naplno rozbehne!

Úzkostné poruchy sa neodohrávajú iba v našom vnútri. Sú často viditeľné aj navonok a môžu nám poriadne skomplikovať zdravie a neraz nás priviesť do trápnej situácie. Ako si s nimi môžete poradiť? Máme pre vás niekoľko užitočných tipov.
Záchvaty paniky nás zvyčajne prepadávajú v stresových situáciách. Napríklad pri prezentácii pred viacerými ľuďmi. Vtedy môžete zažiť nepravidelnosť dýchania až problémy nadýchnuť sa, arytmiu srdca, potenie, návaly horúčav, chvenie, nevoľnosť, sucho v ústach. Niektorí ľudia pri návale paniky odpadnú, iných môže prekvapiť aj v úplne nečakanej a pokojnej chvíli.
Jednoznačná príčina jeho vzniku nie je jasná. Spája so stresom, traumou, psychickými chorobami a pocitom ohrozenia po prekonanom úraze alebo chorobe. Zvyčajne trvá niekoľko minút, no ak sa opakuje viackrát do mesiaca, mali by ste rozhodne vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
Čítajte: Upokojujúce jedlá. Poradia si so stresom
Pravidelné záchvaty paniky sa liečia dlhodobou psychoterapiou, ktorú na krátke obdobie môžu podporiť antidepresíva. Existujú ale aj účinné domáce recepty, ktoré vám môžu pomôcť upokojiť a uvoľniť sa.
-
Pomalé dýchanie
Najlepšia technika na upokojenie, nech ste kdekoľvek. Ak na sebe spozorujete príznaky prichádzajúcej paniky, snažte sa ovládnuť a rozmýšľať racionálne. Pri tom je najlepšie pomaly, zhlboka a pokojne dýchať. Zastavíte tak niektoré nepríjemné fyzické sprievodné znaky, ako napríklad búšenie srdca. Naviac vám táto technika dá pocit, že situáciu máte pod kontrolou, čo je tiež dôležitý faktor pre celkové upokojenie sa.
Ideálne je, ak pri dychovom cvičení sedíte. Nadýchnite sa a napočítajte pri tom aspoň do päť. Chvíľu dych zadržte a potom rovnakým tempom vydýchnite. Niekoľkokrát opakujte.
-
Bylinky
Ak vás čaká náročná prezentácia alebo stresová situácia, vyskúšajte si pomôcť bylinkami. Vo forme čaju vám môže priniesť úľavu napríklad medovka, kamilka alebo ženšen. Ženšen je ale účinný aj v podobe tabliet, takisto ako valeriána, ktorá spoľahlivo upokojuje počas stresu.
Čítajte: Ženšen alebo všehoj ázijský – poznáte jeho liečivé účinky?
-
Teplý kúpeľ
Teplo uvoľní napäté svaly a chvíľa osamote vo vode vám pomôže upokojiť sa. Ideálne je pridať do kúpeľa esenciálny olej. Aj vôňa má na niektorých ľudí relaxačný vplyv.
-
Masáž
Masírovanie chrbta, rúk, nôh alebo bodov na hlave je skutočne uvoľňujúce a upokojujúce. Ak k tomu naviac pridáte správne aromatické oleje, o komplexný relax tela i duše máte postarané.
-
Relaxačné terapie
Jóga a meditácia mnohým ľuďom pomohli nájsť duševnú rovnováhu a prekonávať stresové situácie. Pri správnom prevedení sa vám počas vykonávania týchto terapií zvýši hladina serotonínu. Samozrejme, musíte ich vykonávať správne a pravidelne, aby dosiahli určitý účinok.
Čítajte: Ako zvládnuť stres? Poradíme vám
-
Cvičenie
Ľudia, ktorí cvičia pravidelne, majú menej záchvatov paniky a pocitov úzkosti. Cvičenie totiž v našom mozgu vyvoláva chemickú reakciu. Redukuje stresové hormóny v organizme a naopak podporuje tvorbu hormónov šťastia. Naviac sa takto unavia svaly, ktoré nebudú tak drasticky reagovať na psychický stres (napríklad chvením sa).
Ak vás záchvaty úzkosti trápia často, nehanbite sa a vyhľadajte odbornú pomoc! Neustály boj so strachom totiž môže časom úplne ovládnuť váš život a znemožniť vám aj tie najjednoduchšie denné úkony.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.