Trojdňový detox od cukru – trúfnete si na túto výzvu?

Nielen tuky a sacharidy môžu za priberanie na váhe - veľký vplyv majú aj cukry. Ich dlhodobá nadmerná konzumácia dokáže v tele narobiť viac problémov, než len pribratie na váhe. Prečítajte si, prečo by ste si mali dopriať aspoň trojdňový detox od umelých cukrov a ako pritom postupovať.
Myslíte si, že ak nekonzumujete sladkosti, nadmerná konzumácia sa vás netýka? Žiaľ, je to veľký omyl. Cukor je v rôznych podobách pridávaný do rozličných výrobkov – džúsov a štiav, bežných raňajkových cereálií a müsli, šalátových dresingov alebo ochutených jogurtov, či paradajkového pretlaku. Zoznam ešte pokračuje niekoľkými desiatkami ďalších potravín, ktoré sa často zavádzajúco označujú ako zdravé. Takto nenápadne stúpa naša denná spotreba cukru a telo si na svoju „dávku“ postupne zvyká.
Koľko a akého cukru denne?
Samozrejme, telo cukor (rovnako aj tuky a sacharidy) potrebuje – dodávajú nám energiu. Je ale dôležité vedieť, koľko ho naše telo potrebuje a odkiaľ ho prijímame. Cukor z ovocia a zeleniny sa totiž v našom tele správa odlišne od pridaných cukrov.
Odporúčaná denná dávka pridaných cukrov je pre dospelého muža zhruba 37, 5 g – 9 lyžičiek.
Pre dospelú ženu je to 25 gramov alebo 6 lyžičiek.
Čo robí pridaný cukor s našim telom
Z prijatého cukru si telo vezme energiu a čo nedokáže efektívne spracovať, to ide do tukových zásob. Pridané cukry sa ale nemetabolizujú ako prírodné cukry (v ovocí a zelenine). Namiesto toho sa dostávajú ďalej do čriev, kde menia správanie črevných baktérií. Tým sa zvyšuje hladina cukru v krvi a, samozrejme, okrem toho sa aj ukladajú do tukových zásob.
Pridané cukry majú ešte jedno negatívum – telo si na dennú dávku pomerne rýchlo zvykne. Ak ju nedostane, organizmus bude do mozgu vysielať signály podobné abstinenčným príznakom. Teda budete cítiť malátnosť, smútok, otupenosť, bolesti hlavy, vyčerpanie alebo nervozitu. Zvyčajne tieto pocity zmiznú po tom, čo si doprajete ďalšiu „dávku“ cukru. Takto by sa ale nemalo správať telo, ktoré nie je na cukre závislé. Vyskúšajte preto aspoň trojdňový detoxikačný plán. V rámci neho sa musíte vzdať sladkostí a pridaných cukrov a nahradiť ich prírodným cukrom.
Odporúčané denné množstvo čerstvého ovocia a zeleniny pre dospelého muža sú zhruba tri šálky (zvlášť ovocia a zeleniny). Pre ženy je optimálne množstvo o niečo menšie – dve šálky ovocia a dve šálky zeleniny.
Trojdňový detox – váš plán
Prvý deň
- Raňajky: Ovsené vločky s čučoriedkami alebo iným ovocím, semiačka alebo orechy. Alternatívou sú vajíčka so špenátom.
- Obed: Kuracie prsia na prírodno s dusenou zeleninou (na pare alebo olivovom oleji).
- Večera: Ryba pripravená na pare s čerstvou alebo dusenou zeleninou.
Druhý deň
- Raňajky: Ovsené vločky môžete kombinovať s iným ovocím, prípadne bielym nízkotučným jogurtom. Ak máte chuť na niečo iné, vyskúšajte si pripraviť vajíčka so špenátom alebo inou zeleninou.
- Obed: Kuracina s bylinkami a olivami, príloha je ľubovoľná čerstvá alebo dusená zelenina.
- Večera: Zeleninový šalát.
Tretí deň
- Raňajky: Opäť si pripravte variáciu ovsených vločiek alebo tri vajíčka so špenátom.
- Obed: Zeleninový šalát (obmeňte zeleninu), môžete pridať rybu – najlepšie pripravenú diétne.
- Večera: Kurací šalát bez dresingu s čerstvou zeleninou. Kuracinu môžete vymeniť napríklad za cuketu.
Nebojte sa experimentovať s rôznymi kombináciami, ale vyhýbajte sa vyprážaniu, pečivu, ryži a cestovinám. Používajte olivový olej a bylinky. Dresing vynechajte. Na desiatu alebo olovrant si môžete dať hrsť orechov alebo porciu ovocia či zdravý smoothie.
Zvládnete tento trojdňový detox?

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.