Káva pred spaním: Aké má účinky na organizmus?

Mysleli ste si, že kofeín vám pomôže prekonať spánok a vy dobehnete, čo ste za deň zameškali? Omyl – v našom tele toho urobí omnoho viac. Prečo by ste mali skúsiť odolať večernej šálke kávy vám prezradíme v článku.
Veľa ľudí zdieľa spoločný zvyk, že po príchode z práce a krátkom odpočinku si večer dopraje kávičku. Niektorí sa ešte chcú zabaviť, iní dokončiť prácu či pobudnúť s rodinou. Všetci majú spoločné to, že chcú z kávy vyťažiť energiu a bdelosť aspoň na pár hodín naviac. Podľa posledných zistení ale káva tri hodiny pred spaním nie je dobrý nápad.
O hodinu dozadu
Všetci v sebe máme biologické hodiny, tzv. cirkadiánny rytmus, ktorý nášmu telu dáva signály, kedy je vhodné ísť spať a kedy sa zobudiť. Kofeín dokáže nabúrať prirodzené fungovanie tohto biorytmu.
Podľa vedcov z Medical Research Council Laboratory v Londýne, dokáže kofeínová dávka o veľkosti dvojitého espressa posunúť biorytmus až o hodinu dozadu. To platí, ak kávu pijete tri hodiny pred spánkom. Kofeín cirkadiánny rytmus ovplyvní tak, že zablokuje prirodzenú tvorbu melatonínu – hlavného hormónu spánku.
Iná štúdia z Boulder univerzity zase porovnávala účinky kofeínu požitého pred spaním s účinkami umelého osvetlenia. (Je všeobecne známe, že umelé osvetlenie má negatívny dopad na tvorbu melatonínu.) Väčšia šálka kávy mala v tomto prípade rovnaký účinok na tvorbu melatonínu ako trojhodinové vystavovanie sa umelému osvetleniu.
Čítajte: Väčšina z nás pije kávu celý život zlým spôsobom
Podrobnejšie skúmanie ďalej odhalilo, že takéto množstvo (večer) prijatého kofeínu má na organizmus účinok podobný jet lag-u, teda poruche biorytmu, ktorú spôsobuje lietanie v rôznych časových pásmach.
Čo hrozí
Výkyvy biorytmu netreba podceniť, pretože z dlhodobého hľadiska majú na náš organizmus nepríjemný dopad. Značne sa tak zvyšuje riziko vzniku rakoviny, kardiovaskuárnych ochorení a tiež cukrovky, či psychických ochorení.
Kedy si dopriať poslednú kávu
Podľa záverov rôznych výskumov by sme poslednú kávu dňa mali byť okolo piatej podvečer. Ak ste na kofeín citlivejší alebo nie ste zvyknutí kávu piť, mali by ste sa jej vyhnúť už popoludní. Existujú aj iné spôsoby, ako si poobede môžete dobiť energiu.
Samozrejme, pitia kávy sa vzdávať nemusíte a to ani v noci, ak vám nerobí problém zaspať. Sledujte ale signály vášho tela a pravidelne navštevujte lekára, aby ste sa vyhli možným zdravotným komplikáciám, ktoré z konzumácie kávy (večer) pre organizmus vyplývajú.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.