Grécky parlament schválil dohodu, napätie v Syrize rastie
- 16:48 14.08.2015
- ATÉNY

Grécky parlament schválil vo štvrtok návrh dohody s veriteľmi o treťom záchrannom úvere vo výške 85 miliárd eur vďaka hlasom opozičných poslancov, keďže časť zákonodarcov vládnej strany Syriza bola proti. Informovali o tom svetové tlačové agentúry.
Premiér Alexis Tsipras tak pretlačil kľúčovú dohodu cez parlament len pár hodín pred schôdzou ministrov financií eurozóny. Hlasovanie však odhalilo hlboký rozkol v ľavicovej vládnej strane Syriza.
Štvrtkovému hlasovaniu predchádzala búrlivá rozprava, ktorá trvala celú noc. Tsiprasovi sa síce v 300-člennom parlamente podarilo získať potrebnú nadpolovičnú väčšinu 151 hlasov, ale čelí rebélii vo vlastnej strane. Radikálne krídlo Syrizy dohodu totiž odmieta a označuje ju za kapituláciu pred veriteľmi. Grécko však nemá na výber, potrebuje peniaze na chod štátu i úhradu dlhov a nedokáže si ich zohnať na trhu.
Odporúčame:
Grécko prekonalo cieľ, rozpočet zaznamenal primárny prebytok
Nemecko je za záchranu Grécka, má však stále veľa otázok
Grécko drží financie nad vodou, predalo pokladničné poukážky
Grécke banky čakajú testy, pomoc získajú v špeciálnom režime
Grécko chce sprivatizovať majetok za miliardy eur
Tsipras chce, aby parlament schválil dohodu pred hlasovaním
Atény zažehnali hrozbu Grexitu, MMF pripomína nereálne ciele
Šéf Eurogroup privítal schválenie balíčka
Šéf skupiny ministrov financií eurozóny (Eurogroup)´Jeroen Dijsselbloem privítal schválenie balíka pomoci v gréckom parlamente. Zároveň však upozornil, že tento balík musia ešte potvrdiť krajiny eurozóny. O ďalšej pomoci Grécku v piatok v Bruseli rokujú ministri financií členských štátov eurozóny.
V prípade odsúhlasenia tretieho úverového programu budú môcť Atény k 20. augustu uhradiť Európskej centrálnej banke (ECB) dlžnú čiastku 3,2 miliardy eur. Ministri podľa šéfa euroskupiny Jeroena Dijsselbloema potrebujú mať istotu, že Grécko uskutoční to, čo prisľúbilo. Skepticizmus sa ozýva predovšetkým z Nemecka.
Slovensko má obavy, či Gréci zavedú reformy
Slovenský minister financií Peter Kažimír uviedol, že Slovensko neposkytne Grécku žiadne ďalšie peniaze ani záruky. Ako upozornil, aktuálna pomoc pre Grécko ide už z trvalého eurovalu. "Trvalý euroval funguje ako fond, do ktorého sme zaplatili svoje podiely už v minulosti," povedal Kažimír novinárom pri príchode. Zdôraznil, že pomoc Grécku nebude mať dopad na slovenské verejné financie.
Podľa agentúry Reuters možno očakávať, že ministri úverovú dohodu v objeme 85 miliárd eur schvália. Kažimír bol vo vyhliadkach opatrnejší. "Môže to skončiť dohodou, je to tak 50:50," povedal. Slovensko má podľa neho stále isté obavy, či sa Grékom podarí zaviesť všetky reformy. Vláda v Aténach mala totiž ťažkosti presadiť zmeny v legislatíve a opäť sa v Grécku hovorí o možnosti predčasných volieb.

Výpadok elektriny v Španielsku spôsobil straty za približne 1,6 miliardy eur
Rozsiahly výpadok elektrickej energie, ktorý zasiahol v pondelok Španielsko, spôsobil hospodárske škody v celkovej výške približne 1,6 miliardy eur.

Wang I: Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne
Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne, zdôraznil v stredu čínsky minister zahraničných vecí Wang I.

Šefčovič odhalil pozadie rokovaní s USA: Na toto sa pripravuje EÚ
Únia je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov, tvrdí Maroš Šefčovič.

Šefčovič: Slovensko ako člen EÚ hrá vyrovnanú partiu s veľkými hráčmi sveta
Podľa Maroša Šefčoviča Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Ak samospráva nebude chcieť vodnú elektráreň Málinec, Taraba návrh nepredloží
Ak samospráva nebude chcieť postavenie vodnej elektrárne Málinec v obci Látky, tak minister životného prostredia Tomáš Taraba návrh na výstavbu nepredloží.