• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 16.8.2022Meniny má Leonard
21°Bratislava

Deväť bylín a korenín, ktorými nahradíte soľ

  • 19:38 17.07.2015
  • Bratislava
Deväť bylín a korenín, ktorými nahradíte soľ

Pozrite si etikety spracovaných potravín alebo polievok a zistíte, že väčšina z nich má vysoký obsah sodíka. Soľnička má tiež svoje stále miesto v strede stola vo väčšine domácností. Keď si ľudia začínajú uvedomovať ich príjem soli, často siahnu po soli s draslíkom, no ten by sa nemal užívať v kombinácii s niektorými liekmi.

Lepší spôsob, ako znížiť príjem sodíka, je používať bylinky a korenie. Nechutia ako soľ, ale dodávajú zaujímavé chute, ktoré vás možno donútia zamyslieť sa, prečo bola soľ pre vás taká dôležitá.

1. Petržlen - Petržlen nie je len ozdoba, ale aj vynikajúci doplnok k vášmu vareniu. Dodáva jedlu celkovo čerstvejšiu chuť a môže pomôcť zvýrazniť iné koreniny.

2. Koriander - Koriander je obvyklá súčasť mexických jedál, ako je salsa a guacamole a mnohým chuťou pripomína citrusy. Niektorí ľudia však vnímajú jeho chuť inak a majú pocit, že chutí ako mydlo. Skúste ho a uvidíte, či vám bude chutiť.

3. Šalvia - Je to veľmi aromatická bylinka s drevitou chuťou. Je obzvlášť vhodná na bravčové mäso a chleba.

4. Bazalka - Často sa používa v talianskych pokrmoch. Má zároveň sladkú aj pikantnú chuť, no nie prehnanú, takže sa hodí do rôznych jedál.

5. Saturejka - Prichádza v dvoch variantoch, záhradnej a horskej. Táto rastlina má podobnú chuť ako oregano alebo majoránka.

6. Škorica - Škorica je jednou z najstarších známych korenín, a to najmä v krajinách, ako je India, Srí Lanka a ďalšie časti Ázie. Je to dobrá alternatíva soli, pretože má schopnosť regulovať hladinu cukru v krvi a znížiť hladiny cholesterolu.

7. Kardamóm - Kardamóm je vhodná náhrada soli, pretože jeho chuť je veľmi odlišná a silná. Môžete si z neho pripraviť aj čaj, pričom dostanete chuť s náznakom zázvoru a soli.

8. Kajenské korenie - Tiež známe ako červené čili papričky. Je často používané v španielskej, mexickej a indickej kuchyni. Dodáva horúcu a pikantnú chuť, ktorá môže byť dobrou alternatívou soli.

9. Bobkový list - Dodáva chuť najmä mäsu. Tieto sladké a aromatické listy sú zvyčajne sušené k zvýrazneniu ich chute. Dokážu úplne odlišne definovať chuť jedla.

Tieto bylinky a korenie predstavujú len začiatok cesty k ochuteniu jedla bez soli. Intenzitu dodáva aj cesnak, cibuľa, pór alebo pažítka. Červená paprika, alebo dokonca aj verný spoločník soli, čierne korenie, dokáže zmeniť chuť jedla. Ktorákoľvek z týchto možností môže potenciálne viesť k lepšiemu zdraviu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: info.sk, TM, naturalalternativeremedy.com, localharvest.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

Niektoré opaľovacie krémy nie sú vhodné pre malé deti, na tento faktor si dajte pozor

VČERA - 14:28Zdravie

Opaľovacie krémy s chemickými filtrami nie sú vhodné pre deti do troch rokov. Upozorňuje na to dermatovenerologička z Národného onkologického ústavu Zuzana Zelenayová.

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

​4 chyby pri raňajkách, ktoré škodia hladine cukru v krvi

7:02 14.08.2022Zdravie

Na vyrovnanú hladinu cukru v krvi si musia dávať pozor nielen diabetici. Tieto chyby pri raňajkách ju dokážu vykoľajiť.

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

Pozor na tieto kuchynské riady. Podľa expertov spôsobujú štvornásobné riziko rakoviny

20:05 13.08.2022Zdravie

Kuchári a kuchárky, ale aj konzumenti, ktorí často prichádzajú do kontaktu s niektorými druhmi kuchynského riadu, u seba výrazne zvyšujú riziko vzniku rakoviny.

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

​9 lží, ktoré si hovoríme o pití alkoholu

7:03 13.08.2022Zdravie

O negatívach spojených s konzumáciou alkoholu počul už každý. Prečo si teda stále klameme? Týchto 9 lží sa stále nevytratilo z povedomia verejnosti.

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

​Jednoduchý spôsob, ako redukovať riziko ochorení mozgu: Stačí opakovať túto aktivitu

7:31 09.08.2022Zdravie

Denné opakovanie jednoduchej aktivity účinne redukuje riziko ochorení mozgu a spomaľuje jeho starnutie. Podľa mnohých vás dokonca ochráni pred demenciou.