Sedem dôvodov, prečo prestať používať antibakteriálne mydlá

Produkty, ktoré sľubujú antibakteriálnu ochranu obsahujú chemické látky, ktorých bezpečnosť je už celé roky spochybňovaná.
Výskumy naznačujú, že tieto produkty môžu narúšať hladiny hormónov v tele a zvyšovať odolnosť baktérií voči bežným antibiotikám. Antibakteriálne čistiace prípravky obsahujúce triclosan sľubujú väčšiu ochranu pred baktériami než bežné mydlá a údajne ochraňujú pred stafylokokom alebo chrípkou. No antibakteriálne mydlá predstavujú aj určité riziko.
Asi 75 percent tekutých antibakteriálnych mydiel a 30 percent tuhých mydiel obsahuje chemickú látku triclosan ako aktívnu zložku. Liek, ktorý bol pôvodne používaný výlučne nemocniciach, začali výrobcovia mydiel a iných domácich výrobkov využívať v priebehu 90. rokov 20. storočia. Táto chemická látka sa nachádza aj v utierkach, géloch na ruky, v matracoch a iných domácich predmetoch. Kupujeme ich, aby sme sa zbavili všetkých stôp baktérií v našej domácnosti.
7 dôvodov, prečo ich prestať používať
Zabíjajú aj dobré baktérie
Antibakteriálne mydlá a čistiace prostriedky sú navrhnuté tak, aby zabili baktérie, ktoré nie sú dobré pre vaše telo predtým, než dosiahnu nebezpečné úrovne. No antibakteriálne produkty tiež môžu zabiť dobré baktérie - baktérie, ktoré môžu pomôcť zabrániť ďalšiemu šíreniu baktérií, a ktoré vám pomôžu budovať prirodzenú odolnosť voči zlým baktériám. Zabíjanie 99,9% baktérií, čo mnohí výrobcovia propagujú, je zavádzajúce, keď niektoré z týchto baktérií pomáhajú posilňovať imunitný systém.
Zvyšujú alergiu
Jedným z hlavných dôvodov, prečo rodičia využívajú antibakteriálne prípravky, je že chcú chrániť svoje deti. No môžu tým narobiť viac škody ako úžitku. Triclosan sa spája so zvýšenou alergiou u detí. Ak dieťa málo vystavujete baktériám, môže to mať vplyv na vývoj jeho imunitného systému, čím bude viac náchylné k niektorým alergiám.
Triclosan sa používa aj v pesticídoch
Triclosan nájdete v zubných pastách, ústnych vodách, sprchovacích géloch aj výrobkoch pre malé deti. No zároveň sa nachádza aj v pesticídoch. Táto chemická látka sa vstrebáva kožou a ústami oveľa ľahšie a preto je vhodné zamyslieť sa, či si budeme takéto produkty kupovať a riskovať svoje zdravie.
Dávajú priestor vzniku novým odolným baktériám.
Keďže antibakteriálne produkty odstraňujú všetky choroboplodné zárodky, dokonca aj dobré baktérie, nemáme schopnosť budovať si odolnosť voči novým baktériám. Mnohí odborníci sa domnievajú, že antibakteriálne prípravky otvárajú dvere novým typom baktérií, ktoré sú odolné proti liekom, konkrétne antibiotikám.
Spôsobujú hormonálnu nerovnováhu
Mnoho testov na zvieratách ukázalo, že triclosan narúša endokrinný systém. Endokrinný systém produkuje a uvoľňuje hormóny a ďalšie produkty do krvného obehu. Triclosan u zvierat ovplyvnil estrogén, testosterón a úrovne hormónov štítnej žľazy. Odborníci sú presvedčení, že ženy a deti sú v tomto prípade najviac ohrozené.
Sú škodlivé pre životné prostredie
Výskum ukázal, že triclosan má takisto negatívny vplyv na životné prostredie. Vodu, ktorou si umyjete ruky po použití antibakteriálnych prostriedkov týmto spôsobom kontaminujete. Nie všetky kanalizačné procedúry sú schopné odstrániť z vody triclosan, takže malé množstvo sa dostane do potokov a jazier, čo spôsobuje narušenie rastu rias.
Nezabraňujú chorobám
Je to mylná predstava, že antibakteriálne mydlá a čistiace prostriedky vás ochránia pred nákazou. Veľakrát sú chrípky a prechladnutia spôsobené vírusmi a nemôžu byť liečené antibiotikami. Tým pádom ani antibakteriálne mydlá vám vtedy nepomôžu. V skutočnosti iba zabránite vášmu imunitnému systému, aby si vybudoval rezistenciu voči bakteriálnym infekciám.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.