Mandle – prečo ich konzumovať pravidelne

Väčšina ľudí mandle používa do pečenia alebo ako príležitostnú pochúťku, keď práve po ruke nie je nič lepšie. Mandľa je ale právom nazývaná kráľovnou medzi orechmi, pretože spomedzi nich má najvyšší podiel cenných živín. Čo všetko dokáže konzumácia mandlí ovplyvniť?
Zdravé srdce
Mandle majú významný vplyv na znižovanie hladín „zlého“ cholesterolu. Ale pozor – musíte ich konzumovať v šupke, ktorá obsahuje týchto antioxidantov najviac. Vitamín E, ktorý mandle obsahujú, tiež priaznivo pôsobí na cievy a tok krvi.
Proti cukrovke
Mandle dokážu po jedle eliminovať rapídne zmeny glykemického indexu a pomáhajú udržať hladiny cukru v krvi v norme.
Silné kosti a zuby
Aj na ne majú mandle vplyv vďaka vysokému obsahu fosforu.
Pomáhajú pri chudnutí
Mandle sú plné bielkovín, vlákniny a tuku. Ale tak, ako pri avokáde, aj tu ide o tzv. zdravé nenasýtené tuky. Tie nás udržia dlhšie zasýtených, čiže nebudeme mať tak rýchlo chuť znova jesť. Mandle sú teda ideálne ako desiata alebo olovrant.
Pozitíva aj pre mozog
Mandle v sebe majú namiešaný koktail živín, ktoré sú pre mozog veľmi prospešné. Sú to predovšetkým omega 3 a omega 6 mastné kyseliny a vitamín E, ktorý spomaľuje starnutie mozgových buniek. Zinok a bielkoviny zase chránia medzibunkové spojenia v mozgu.
Aj keď sú mandle veľmi zdravé, ich konzumácii by sa mali vyhnúť ľudia, ktorí majú problém so žlčníkom alebo obličkami, pretože obsahujú látky, ktoré spôsobujú kryštalizáciu. Tiež je vhodné vyberať si nesolené a nepražené druhy – takto by ste sa zbytočne ukrátili o ich výživnú hodnotu.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.