Najčastejšie chyby pri výcviku psa
- 20:19 20.05.2015
- Bratislava
Keď už si zaobstaráte psa, najväčšou chybou je vôbec ho necvičiť. Okrem toho, že si tak prehĺbite puto medzi vami, výcvik vám pomôže lepšie porozumieť povahe vášho psa. Takisto vaše okolie bude mať lepší pocit, keď bude vidieť, že vášho psa zvládate. Veľa nováčikov ale robí pri výcviku chyby. Ktoré sú tie najčastejšie a ako sa im vyhnúť?
Necvičíte so psom pravidelne
Spočiatku sme plní nadšenia a psíkovi sa venujeme pravidelne. Postupom času ale veľa ľudí začína lenivieť a nechá psa fungovať bez kontroly. Keď jeho dobré alebo zlé správanie ostáva bez odozvy, potom to vyzerá tak, že pes začne zabúdať aj naučené povely alebo nereaguje správne. Je teda vhodné povely opakovať pravidelne a dbať na to, aby ich pes vykonal správne.
Opakujete a opakujete a opakujete – bez výsledku
Správne vycvičený pes by mal byť schopný vykonať váš povel na prvý raz. Psíky sú ale často tvrdohlavé, zmätené a aj lenivé poslúchať. Ak sa viackrát opakujete, skúste ho vziať na tiché miesto a povel nanovo zopakovať, ale iba raz. Ak nepomôže ani toto, musíte ho povel naučiť odznova, ale tentoraz bez rušivých faktorov a bez toho, aby si zvykol na opakovanie alebo prehnané odmeny za vykonanie povelu.
Príliš dlho alebo krátko
Tréning psa napreduje postupne a metodicky. Nečakajte, že sa naučí všetko za rýchlu dobu a netrestajte ho za to. Keď vidíte počas tréningu zlepšenie, psíka odmeňte a nechajte ho vydýchnuť. Príliš dlhý tréning môže psíka unaviť a postupne v ňom vybudovať vzdor a nechuť.
Stále to isté miesto
Ak ste vášho miláčika vždy učili reagovať na povely iba v domácom prostredí, nečudujte sa, keď nebude reagovať správne v cudzom prostredí alebo v exteriéri. Je vhodné, aby ste so psíkom precvičili aspoň základné povely aj mimo domu alebo vašej záhrady.
Príliš sa spoliehate na odmeny
Odmeny v podobe dobrôt sú pre psíka výbornou motiváciou, aby vykonal nejaký povel. Ak ho ale budete učiť iba takýmto spôsobom, môže sa takto začať fixovať na jedlo a bez neho odmietnuť povel vykonať. Po čase teda dobroty zameňte za pochvalu, chvíľku hrania sa alebo inú formu odmeny. Nezabúdajte, že aj vy ste istým spôsobom odmena, teda vaša radosť zo splneného povelu.
Priveľa emócií škodí
Reagovať s prílišným hnevom alebo naopak s priveľkým nadšením nie je pri tréningu vhodné. Áno, pes musí poznať, že sa hneváte alebo vás potešil, ale držte svoje emócie v rozumnej úrovni, ktorú budete vedieť znova zopakovať.
Ste nekonzistentní
Ak raz stanovíte nejaké pravidlá, nesmiete z nich spustiť. Ak pes nemôže ísť do postele, nedovoľte mu to. Keď to potom zopakuje a vy ho potrestáte, bude zmätený.
Rada na záver – lepšie, než experimentovať s výchovou vášho psa, môžete jeho aj seba zveriť do rúk odborníkom, kynológom, ktorí vás naučia základy tréningu.
Európska krajina varuje pred pestom, piati konzumenti skončili v nemocnici
Piati pacienti, ktorí skončili v nemocnici, podľa lekárov zjedli pesto s obsahom smrtiacej baktérie.
Britská herečka Jacqueline Bissetová, ktorá hrala aj s Belmondom, má 80 rokov
Winnifred Jacqueline Fraser-Bissetová, známa ako Jacqueline Bissetová, sa dnes dožíva 80 rokov.
Čo sa stane pri ohrievaní burgera v mikrovlnke? Po 30 minútach vás rýchlo prejde chuť
Polhodina zohrievania v mikrovlnke dokáže odhaliť pravú tvár burgera z rýchleho občerstvenia. Mnohí prejdú radšej na zdravšiu stravu.
Hrdina z Auschwitz-Birkenau, Žid Rudolf Vrba, sa narodil pred 100 rokmi
Patril k jedným z mála väzňov, ktorý prežil útek z najprísnejšie stráženého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v Poľsku.
Sú opití ľudia úprimnejší? Odborníci uviedli, či je vo víne skutočne pravda
Pitie alkoholu môže zmeniť fungovanie mozgu, ale účinky nie sú vždy jednoznačné.