Prečo je potenie zdravé

Potenie sa nám podvedome spája so zápachom a nepeknými fľakmi na oblečení. Väčšina z nás proti nemu aj bojuje, či už častým sprchovaním, deodorantom alebo antiperspirantmi. Potenie je ale pre náš organizmus veľmi dôležitý proces a ovplyvňuje omnoho viac, než by ste tipovali.
Uvoľňuje bolesť a ovplyvňuje náladu
Pot zvyčajne vzniká v záťažových situáciách, napríklad pri cvičení. S ním sa ale do tela vyplavujú aj endorfíny, hormóny šťastia, ktoré tlmia bolesť a sú našim vlastným "zlepšovačom" nálady.
Čistejšia pleť vďaka potu
Keď sa potíme, z tela sa vylučujú toxíny a súčasne sa otvárajú aj naše póry v pokožke. Vtedy je najefektívnejšie si vyčistiť pokožku – čistiaca a výživná kozmetika sa omnoho lepšie vstrebe. Ak si ale pot z tváre nezmyjete, môže nastať opačný problém, upchatie pórov nečistotami, ktoré potením vylúčite.
Chráni nás pred infekciami
Tak, ako nás odpudzuje pot, zdá sa, že rovnako odpudivý pripadá aj niektorým baktériám. Je to spôsobené tým, že spolu s potom sa vylučuje aj látka dermicidin, ktorá dokáže zahubiť niektoré škodlivé baktérie. Je jedinou takto účinnou látkou, ktorú naše telo produkuje neustále.
Reguluje teplotu tela
Keby sa pri záťažových situáciách ako je cvičenie nepotíme, náš organizmus by sa jednoducho prehrial. Z toho by sme mohli mať pocity malátnosti, rôzne zápaly a aj stratiť vedomie.
Chráni obličky
Tým, že sa potíme, sa z tela dostáva von aj soľ, ktorá môže vo veľkom množstve narobiť obličkám poriadne problémy. Pri potení máme aj tendenciu piť viac vody, čo je opäť dobré pre fungovanie obličiek.
Aj keď je potenie zdravé, nemali by sme zabúdať dodržiavať pitný režim a tiež to, že každý z nás má svoj vlastný pach a ten nemusí byť ostatným príjemný. Sprcha a deodorant po tréningu, kde sa vypotíte, sú teda skutočne na mieste. Pozor ale na nadmerné potenie, ktoré môže signalizovať zdravotné problémy.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.