Rýchly metabolizmus – výhra alebo problém?

V minulosti bol pomalší metabolizmus výhodou. Jedlo nebolo samozrejmosťou a ľudia, ktorí spaľovali pomalšie, vydržali bez jedla fungovať dlhšie. Dnes to už ale neplatí a veľa ľudí, ktorí majú problémy s váhou si neraz povzdychnú, čo by dali za to, keby mali rýchly metabolizmus. Prečo ho ale niektorí ľudia majú a je skutočne takým „požehnaním“, ako sa zdá?
Kto má rýchly metabolizmus
Či sa nám to páči alebo nie, genetika najčastejšie rozhoduje o tom, kto má aký metabolizmus. Keď sa pozrieme na rozdelenie typov postáv – ektomorf, mezomorf a endomorf, je to práve ektomorf, kto má útlu postavu, málo svalovej hmoty a problém nabrať váhu. Tieto typy zvyknú mať rýchly metabolizmus a môžu doslova jesť, čo chcú a nepribrať. To sa môže zdať ako výhoda, no opak je pravdou – ektomorfi často čelia kritike, že hladujú naschvál a okolie ich podozrieva z anorexie alebo bulímie. Ženy môžu okrem toho mať problémy s menštruačným cyklom.
Za rýchlym metabolizmom môžu byť ale aj zdravotné komplikácie, napríklad hypertyreóza – nadprodukcia hormónov štítnej žľazy. Aj fajčenie a dlhodobý stres spôsobujú zrýchlenie metabolizmu.
Čo spomaľuje metabolizmus
Metabolizmus zvyčajne začne sám spomaľovať vekom. Vplyv má ale aj náš jedálničiek – mastné, vyprážané a sladké jedlá, ktoré telo ťažšie spracúva, nám látkovú premenu spomalia. Paradoxne, rovnako ho spomalia aj extrémne diéty a žiaden pohyb.
Ako si ho my ostatní môžeme zrýchliť
To, že nemáte rýchly metabolizmus od narodenia ešte neznamená, že sa nemôžete pokúsiť ho zrýchliť. Opäť má veľký vplyv to, čo zjeme. Základom je vyvážený jedálničiek a menšie porcie jedla, ktoré ale konzumujeme častejšie. Takisto je dôležité dodržiavať pitný režim a pravidelne sa hýbať.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.