Ako súvisí šťastie s cvičením?

Ľudia, ktorí športujú, na sebe po istej dobe začínajú pozorovať zmeny. Nielen telo sa stáva silnejšie a pevné, pravidelný fyzický výkon sa pozitívne odráža aj na mozgu a našich pocitoch. Aké reakcie ale prebiehajú v mozgu a prečo sa po cvičení cítime šťastní? Čítajte v článku.
Zvýšená energia
Ak nemáte zdravotné problémy a napriek tomu sa často cítite vyčerpane, mali by ste zvážiť intenzívnejšie cvičenie. Cvičením sa totiž do nášho tkaniva dostáva nielen kyslík, ale aj živiny, ktoré prijímame v strave alebo doplnkoch. Takto náš kardiovaskulárny systém funguje efektívnejšie a my máme pocit zvýšenej energie.
Splnením predsavzatí cítime spokojnosť
Ten pocit spokojnosti pozná každý, kto si stanoví nejaký cieľ a dokáže ho naplniť. Aj pri cvičení si stanovujeme ciele a keď sa nám konečne podarí napríklad schudnúť toľko, koľko sme chceli, cítime sa sebaisto a hrdo.
Stimulujeme myseľ
Keď cvičíme, zrýchľujeme činnosť srdca a a dostávame do mozgu viac kyslíka. Tým, že sa uvoľnia hormóny, začnú naše mozgové bunky rásť a vytvárajú sa nové spojenia medzi neurónmi. Cviky, ktoré sú fyzicky aj psychicky náročné – najmä také, ktoré si vyžadujú koordináciu tela alebo udržanie rytmu, majú pozitívny vplyv aj na naše kognitívne mozgové funkcie.
Máme lepšiu imunitu
Cvičenie nám pomáha predchádzať ochoreniam srdca a osteroporóze. Potením pri cvičení sa ale vylučujú z tela aj rôzne baktérie a tým, že naša telesná teplota sa zvýši, telo sa bráni rastu nových.
Aktivujeme endorfíny
Posledný dôvod, prečo cvičiť, je aj najviac známy a populárny - endorfíny, hormóny šťastia. Aktivujú sa vždy, keď cítime bolesť alebo keď telo podáva výkon. Sú našim vlastným liekom proti bolesti, ktorý si mozog produkuje sám.
Cvičenie často berieme ako nevyhnutnosť a ďalšiu povinnosť, ktorú musíme spraviť. Keď sa ale zamyslíme nad fyzickými aj psychickými benefitmi, ktoré nám cvičenie prináša, mali by sme ho začať brať skôr ako zdravý dar, ktorý môžeme sami sebe venovať.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.