Zariadenie pre pacientov s ebolou je aj na Slovensku

Ebola je infekčné vírusové ochorenie, neexistuje žiadna prevencia. Pri tejto chorobe zomiera 50 až 90 percent pacientov.
Ak by slovenskému občanovi diagnostikovali ebolu, hospitalizovali by ho na Klinike infekčnej a geografickej medicíny v Bratislave.
Ako agentúru SITA informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ), ide o špecializované pracovisko, ktoré sa zaoberá infekčnými ochoreniami vrátane importovaných nákaz. Epidémia tejto nebezpečnej infekčnej choroby je momentálne v západnej Afrike a odborníci vyjadrili obavy z jej ďalšieho šírenia.
Prevoz z Afriky by bol komplikovaný
Pacient s podozrením na ebolu by bol podľa ÚVZ okamžite hospitalizovaný a izolovaný. Pokiaľ by sa diagnóza potvrdila, Slovensko by v rámci medzinárodných predpisov muselo jej výskyt okamžite hlásiť Svetovej zdravotníckej organizácii a Európskemu centru pre prevenciu a kontrolu chorôb. Okamžite by tiež bolo potrebné vyhľadať a vyšetriť osoby, ktoré boli s nakazeným v kontakte.
Ak by slovenskému občanovi diagnostikovali ebolu v zahraničí, napríklad v Afrike, jeho prevoz na Slovensko by bol podľa ÚVZ komplikovaný. Vyžadoval by si totiž lietadlo, na palube ktorého by pacient mohol byť izolovaný, ako aj konzultácie so Svetovou zdravotníckou organizáciou a štátmi, cez ktorých vzdušný priestor by lietadlo prelietalo.
Slováci by mali cestovanie zvážiť
Epidémia eboly zabila od februára v Guinei, Libérii a Sierra Leone vyše 800 ľudí. Chorobou sa nakazili aj dvaja americkí zdravotnícki pracovníci, pričom jedného z nich už previezli v podmienkach prísnej izolácie do Spojených štátov amerických.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR vyzýva občanov, aby zvážili nevyhnutnosť cestovania do spomínaných krajín.
Ebola je infekčné vírusové ochorenie, neexistuje žiadna prevencia. Prejavuje sa horúčkou a bolesťami, neskôr zvracaním, hnačkami, vyrážkami a poruchami funkcie pečene a obličiek do dvoch až 21 dní od nakazenia. Prenáša sa priamym kontaktom s krvou alebo inými telesnými tekutinami živých alebo mŕtvych nakazených ľudí.
Úmrtnosť je vysoká
Nakaziť sa možno aj nechráneným pohlavným stykom s uzdravenými pacientmi, a to aj niekoľko týždňov po ich uzdravení. Človek sa tiež môže nakaziť priamym kontaktom s krvou alebo telesnými tekutinami živých či uhynutých voľne žijúcich zvierat, ako sú opice, lesné antilopy alebo netopiere. Úmrtnosť na túto chorobu je medzi 50 a 90 percentami.
Ak sa občan Slovenskej republiky zdržiaval v poslednom čase v infekciou postihnutých štátoch a pozoruje na sebe niektoré opísané príznaky, mal by podľa ÚVZ okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.