Šokujúca antikoncepcia: Colové výplachy, ortuť či zvierací trus

Po účinnej ochrane pred otehotnením pátrali ľudia veľmi dlho. Nad tým, čo dokázali ženy v minulosti podstúpiť, dnes neveriacky krútime hlavami.
Naši predkovia verili rôznym metódam a prípravkom, ktoré by mohli znížiť aktivitu spermií v tele ženy na minimum. O záruke úspešnosti nemohla byť reč ani pri jednej z nich. Mnohé predstavovali veľké zdravotné riziká či dokonca ohrozenie života.
Citrón z čias Casanovu
Počas života presláveného Giacoma Casanovu sa stal "módnou" antikoncepciou citrón. Kôra slúžila ako staroveký pesar a citrónová šťava ako ničiteľ spermií. Kyselina citrónová ich totiž dokáže znehybniť, prípadne spomaliť ich rýchlosť, čo dokazujú i novodobé štúdie. Ženy si robili výplachy s citrónovou šťavou pár minút po pohlavnom akte. Spoliehať sa na túto metódu je však veľmi nerozvážne.
Čítajte: Riziká antikoncepcie, na ktoré lekár neupozorní
Colové výplachy
Čítate správne. O účinkoch a experimentoch s Coca-colou ste toho už počuli určite veľa. Vedeli ste však, že v 50.rokoch minulého storočia sa výplachy s týmto slávnym nápojom používali v Amerike aj ako ochrana pred počatím? Výsledkom colových výplachov boli silné vaginálne zápaly.
Krokodílí trus
V Indii a starovekom Egypte ľudia verili antikoncepčným účinkom krokodílieho trusu. Trus vo všeobecnosti má vysokú kyslosť, čo mohlo naozaj fungovať spermicidne. Zmiešal sa s medom, vyformoval do guličky a vložil sa do pošvy, kde mal pôsobiť proti otehotneniu.
Čítajte: Správny apetít dokáže v posteli divy!
Lasičie semenníky
Praktiky mágie a čarodejníctva boli v dávnych dobách dobre známe. V stredoveku nosili ženy na stehne pripnutý amulet. Verili, že sa pod ich ochranou oddávajú pohlavnému styku bez následkov. Amulet tvoril ušný maz z mula a semenníky lasice. Logické opodstatnenie toto šarlatánstvo rozhodne nemalo a vám sa pri predstave amuletu na stehne asi práve zdvihol žalúdok.
Obaly od čokolády a drevené zábrany
Múzeum v kanadskom Toronte predstavuje návštevníkom pohľad na antikoncepčné metódy v podobe celofánových obalov, ktoré boli v 80.rokoch minulého storočia používané namiesto prezervatívov mladými Austrálčanmi.
V 30.rokoch 20.storočia si ženy dokonca vkladali šetťhranné kusy dreva do pošvy, ktoré slúžili ako lapače spermií.
Počiatky pánskych kondómov siahajú do starovekého Egypta. Vyrábali sa z čriev zvierat, mechúrov rýb a tiež z látky.
Ortuťový nápoj
Život ohrozujúce boli najmä praktiky starovekých civilizácií po objavení ortute. Tá začala slúžiť na lekárske účely v mnohých smeroch a výnimkou neboli ani tie antikoncepčné. Číňanky pili horúcu ortuť, ktorá mala zneškodniť spermie. Často však znamenali smrť aj pre samotné ženy. Toxická ortuť spôsobila prinajmenšom trvalé poškodenie mozgu, obličiek či pľúc.
Čítajte aj: Nebaví vás sex? Cvičiť sa neprinútite? Môžete trpieť vzácnymi alergiami!

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.