Slováci sú zažratí do práce, lepšie podmienky ani nečakajú
- 10:14 05.02.2014
- BRATISLAVA

Väčšina slovenských zamestnancov neverí, že ekonomická situácia Slovenska sa v tomto roku zlepší. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu Workmonitor, ktorý zrealizovala personálno-poradenská spoločnosť Randstad.
Zlepšenie ekonomickej situácie na Slovensku v roku 2014 predpokladá len tretina účastníkov prieskumu. Takmer polovica zo zamestnancov na Slovensku pritom očakáva v budúcom roku navýšenie vlastných príjmov, a to v podobe jednorazovej odmeny za pracovné výkony v roku 2013 (52 %) alebo zvýšenie mzdy (48 %).
V porovnaní s ostatnými obyvateľmi európskych krajín sa Slováci až tak neobávajú o svoje pracovné miesto v súvislosti s prílevom pracovníkov z cudziny.
Pre 84 % zamestnancov nepredstavujú cudzinci žiadne ohrozenie z hľadiska istoty ich zamestnania, 46 % Slovákov hovorí, že možnosť spolupracovať s ľuďmi zo zahraničia je pre nich pridanou hodnotou a 16 % opýtaných si pochvaľuje, že sa vďaka nim zlepšilo ich pracovné prostredie. Iba 16 % slovenských zamestnancov uviedlo, že vzhľadom na príchod imigrantov pociťujú väčšiu obavu o svoje pracovné miesto.
Ani počas sviatkov a dovoleniek sa mnoho zamestnancov nedokáže naplno odpútať od svojich pracovných povinností. Štyria z desiatich Slovákov tvrdia, že si vždy aspoň udržujú prehľad o tom, čo sa v práci deje a 28 % z nich dokonca priznalo, že i počas voľných dní neustále kontrolujú pracovné maily. Podľa výsledkov prieskumu pritom takmer polovica zamestnávateľov od svojich zamestnancov očakáva, že im budú kedykoľvek k dispozícii, a to i počas dovoleniek.
Prieskum Workmonitor spoločnosti Randstad zahŕňa 32 krajín po celom svete. Vychádza štyrikrát do roka a jeho výsledky odrážajú lokálne i globálne trendy v oblasti mobility. Workmonitor mobility Index meria postoj a očakávania zamestnancov z hľadiska zmeny zamestnávateľa, alebo práce počas nasledujúcich šiestich mesiacov.
Súčasťou každého prieskumu je aj súbor tematických otázok, ktoré skúmajú súčasné trendy. Kvantitatívne štúdie sú vykonávané prostredníctvom on-line dotazníka u populácie vo veku 18 až 65 rokov, pracujúcich minimálne 24 hodín týždenne v platenom zamestnaní. Minimálna veľkosť skúmanej vzorky je 400 respondentov za každú krajinu. Prvá vlna Randstad Workmonitor prieskumu v roku 2013 sa uskutočnila 25. októbra - 18. novembra 2013.
Spoločnosť Randstad je druhým najväčším poskytovateľom personálno-poradenských služieb na svete. Má zastúpenie v 39 krajinách, kde v 4 500 pobočkách pracuje 29 500 zamestnancov. Portfólio služieb Randstad zahŕňa klasické agentúrne zamestnávanie, vyhľadávanie zamestnancov na stále pracovné úväzky, inhouse riešenia a služby v oblasti ľudských zdrojov.

Transakčnú daň odmietlo v prieskume PAS až 97 % podnikateľov
Transakčnú daň označilo 77 % podnikateľov za nezmyselný krok a ďalších 20 % sa k dani stavia „skôr negatívne“.

Trump pripúšťa, že USA by sa mohli dostať do recesie
Americký prezident Donald Trump pripúšťa, že USA by sa mohli v krátkom čase dostať do recesie, je však presvedčený, že z dlhodobého hľadiska bude najväčšia svetová ekonomika prosperovať.

Tomáš: Nebudeme trestať dôchodcov, ktorí mali vyšší príjem
Podľa opozície si Slovensko nemôže dovoliť dávať 13. dôchodok aj seniorom, ktorí majú dôchodok vyšší, ako je súčasná priemerná mzda.

Pri trinástych dôchodkoch sa nemôžeme baviť o adresnosti, tvrdí Šutaj Eštok
Trinásty dôchodok nepotrebuje podľa predsedu koaličnej strany Hlas-SD a ministra vnútra SR Matúša Šutaja Eštoka možno jedno percento seniorov.

Erik Tomáš: Konsolidačný balíček pomohol k udržateľnosti verejných financií
Podľa ministra práce vláda reaguje na stav, v akom prebrala verejné financie po Igorovi Matovičovi.