Mozog dieťaťa môže v tehotenstve ovplyvniť aj mastná strava

Konzumácia mastných jedál počas tehotenstva môže vplývať na vývin mozgu dieťaťa a zvýšiť tak pravdepodobnosť, že bude trpieť obezitou.
Ženy, ktoré počas tehotenstva konzumujú stravu bohatú na tuky, tým môžu do veľkej miery ovplyvniť vývin mozgu dieťaťa a zvýšiť pravdepodobnosť, že bude mať neskôr sklon k obezite.
Na základe analýzy myších mozgov to tvrdí americký tím vedcov z Yale School of Medicine. Výskum, ktorý publikovali vo vedeckom magazíne Cell, popisuje, že štruktúra mozgu môže prejsť určitými zmenami.
Náchylnosť k nadváhe
Experimenty, ktoré vedci uskutočnili na myšiach, dokázali, že samice myší, ktoré kŕmili stravou s vysokým podielom tukov, priviedli na svet mláďatá s pozmeneným hypotalamom, teda časťou mozgu, ktorá reguluje metabolizmus. U mláďat vykŕmených myší následne spozorovali väčšiu náchylnosť k nadváhe a vzniku cukrovky druhého typu oproti mláďatám, ktorých matky kŕmili vyváženou stravou.
Čítajte: Závislá na dojčení? Dokedy kojiť a prečo
"Môže to byť signálom pre mláďa, že môže viac narásť, pretože prostredie je dobre zásobené jedlom. Veríme, že tieto základné biologické procesy sa rovnako dotýkajú aj ľudí a majú vplyv na to, či sa deti stanú obéznymi. Zdá sa, prinajmenšom, že práve toto môže mať na obezitu najväčší vplyv, no celú vec musíme preskúmať ešte viac, rovnako u zvierat ako aj u ľudí," povedal pre britskú stanicu BBC Tamas Horvath z Yaleu a dodal, že ak obézna matka počas tehotenstva prijíma zdravú stravu, jej dieťa už vďaka tomu nemusí trpieť nadváhou.
Dlhotrvajúce účinky
"Dvadsať rokov výskumu ukázalo, že výživa po narodení má dlhotrvajúce účinky na kardiovaskulárne ochorenia, obezitu, osteoporózu a niektoré druhy rakoviny. To je nepopierateľné. Toto je zaujímavý pokrok, ktorý ukazuje, že sústava nervov sa mení, čo sa doteraz nepodarilo dokázať," uviedol pre BBC Graham Burdge z University of Southampton, ktorý však dodal, že pri porovnávaní výsledkov výskumu u ľudí a zvierat treba byť opatrní, pretože medzi procesmi priberania u ľudí a myší je viacero rozdielov.
Čítajte: Ľudský mozog trpí, keď telo neprijíma zdravé tuky
Burdge tvrdí, že aj keď sa veľa informácií o procesoch v organizme dozvedáme za pomoci zvierat, treba vždy overiť, či daný mechanizmus funguje rovnako aj u ľudí. Nateraz odporúča, aby sa ľudia snažili jesť vyváženú stravu, ktorú by mali podávať aj svojim deťom.
Informácie podchádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.

Pozor na alkohol v teplom počasí. Jeho účinok je iný ako v zime
Vyššie teploty a dlhšie dni ovplyvňujú aj spôsob, akým telo spracúva skonzumovaný alkohol.

Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie
Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.