Farmaceutka varuje: Tento bežný liek môže zvyšovať riziko demencie

Bežný liek na alergiu môže zvyšovať riziko vážneho ochorenia.
Pravidelné užívanie niektorých bežných liekov na zmiernenie príznakov sennej nádchy by mohlo mať vážne dlhodobé následky. Skúsená britská lekárnička varuje, že časté užívanie antihistaminík, ktoré spôsobujú ospalosť, môže podstatne zvýšiť riziko rozvoja demencie.
Lekárnička Deborah Graysonová vo videu na sociálnej sieti TikTok zdôraznila, že pacienti by mali byť obozretní pri výbere lieku na potlačenie kýchania a svrbenia očí spojených so sennou nádchou. Staršie antihistaminiká, známe svojím tlmivým účinkom, boli v štúdiách spojené so zvýšeným rizikom demencie.
„Ospalosť spôsobujúce antihistaminiká totiž zasahujú do činnosti neurotransmiterov v mozgu,“ vysvetlila Graysonová. Podľa lekárničky, ktorá spolupracuje s Inštitútom nutričnej medicíny, tieto lieky ovplyvňujú najmä acetylcholín – kľúčovú chemickú látku v mozgu zodpovednú za pamäť a kognitívne funkcie. „Ak ich užívame dlhodobo, existuje z tohto dôvodu zreteľné riziko demencie,“ varuje farmaceutka.
Ako príklad uviedla aj lieky na spanie obsahujúce sedatívne antihistaminiká, pri ktorých zdôraznila, že nie sú vhodné na každodenné užívanie bez lekárskeho odporúčania.
@tgopharm Can you take an antihistamine every day? It depends what you are taking and what it is for. Sedative ones come with a greater risk. If you have a question pop it in the comments #antihistamine #allergyseason #hayfever #medicationsideeffects #dementia #pharmacist ♬ original sound - The Godmother of Pharmacology
Bezpečnejšie alternatívy
Graysonová odporúča alergikom siahnuť po tzv. antihistaminikách druhej generácie, ako sú cetirizín alebo loratadín, ktoré nespôsobujú ospalosť a nepredstavujú rovnaké riziko.
Dodala však, že najlepšie je urobiť niekoľko zmien v životnom štýle. "Jedným z najjednoduchších trikov je fyzicky zablokovať vstup peľu do vášho organizmu. Potieranie nosných dierok malým množstvom vazelíny môže pomôcť zachytiť peľ skôr, ako spôsobí problémy," povedala.
Farmaceutka odporučila aj nosenie slnečných okuliarov a pobyt v interiéri, keď je množstvo peľu obzvlášť vysoké, zvyčajne skoro ráno alebo neskoro večer.
"Sprchovanie a prezliekanie po pobyte vonku môže pomôcť zmyť všetky pretrvávajúce pele a zatvorené okná, najmä v noci, môžu zabrániť tomu, aby sa peľ dostal dovnútra počas spánku. Ak trpíte ťažkosťami, používanie ventilátora s HEPA filtrom v spálni môže tiež pomôcť znížiť množstvo peľu vo vzduchu a zabezpečiť vám lepší spánok,“ dodala.
Štúdia z roku 2015 sledovala vyše 3 400 seniorov a zistila spojitosť medzi vyššími dávkami liekov s anticholinergným účinkom (kam patria aj staršie antihistaminiká) a rozvojom demencie. Podobne výskum z Taiwanu z roku 2024, publikovaný v Journal of Allergy and Clinical Immunology, odhalil na vzorke 700 000 pacientov so sennou nádchou, že riziko demencie rástlo priamo úmerne s dávkou užívaných antihistaminík.

Štúdia šokovala: Takto reálne vplýva kanabis na rakovinu
Výskumníci sa pozreli na účinky marihuany na rozvoj rakoviny hrubého čreva.

Priznanie lekára: Pri tomto vitamíne som sa mýlil, odhalili to krvné testy
Napriek zdravej strave mal lekár vážny deficit a vyzval ostatných, aby si nechali urobiť testy na hladinu tohto vitamínu.

Prečo vakcíny fungujú najlepšie pri aplikovaní do tej istej ruky?
Očkovanie a aplikovanie posilňujúcich dávok do tej istej ruky má svoje výhody.

Táto korenina môže ovplyvniť účinok liekov, varujú lekári
Podľa výskumu korenina, ktorá sa pridáva aj do nápojov, ovplyvňuje pôsobenie liekov v tele.