Skúmali črevá 117-ročnej ženy. Čo sme zistili o dlhovekosti?

Naozaj sa tajomstvo dlhovekosti nachádza v črevách? Toto odhalil výskum 117-ročnej Marie Morerovej.
Španielka amerického pôvodu Maria Branyas Morerová sa narodila v roku 1907 v San Franciscu a zomrela v auguste 2024 vo veku 117 rokov. Hoci dožívanie sa 100 a viac rokov je vďaka vedeckým pokrokom čoraz častejšie, ľudí nad 110 rokov je vo svete stále málo.
Ako píše denník Independent, Morerová v čase smrti prekonala priemernú dĺžku žitia v španielskom Katalánsku o 30 rokov. Sama to pripisovala „šťastiu, dobrej genetike a vyhýbaniu sa toxickým ľuďom“.
Črevá vo veku dieťaťa
Na zdravie jednotlivých orgánov Morerovej sa pozreli vedci, ktorí v zatiaľ neoverenom výskume zistili, že jednotlivé bunky jej tela fungovali akoby boli o 17 rokov mladšie než bol ich skutočný vek. Prekvapila najmä analýza čriev – tie boli totiž také zdravé, akoby patrili dieťaťu.
->María Branyas Morera, fotografiada a los 7 años en 1914, versus ella a los 117 años, en 2024 pic.twitter.com/VArrfCCiE4
— d. (@diggalv) July 6, 2024
Po porovnaní buniek a tkanív 117-ročnej Morerovej so zvyškom mladšej populácie vedci zistili, že jej genóm pravdepodobne obsahoval genetické varianty, ktoré sa spájajú so silnejšou imunitou, nižším rizikom rakoviny a ochranou pred srdcovými ochoreniami.
U Morerovej zisťovali aj mieru metylácie DNA. Ide o proces zmeny genómu, ku ktorému prirodzene dochádza pri starnutí. Jej organizmus však aj v tomto ohľade vykazoval známky mimoriadne „mladíckeho“ správania. Okrem toho jej v tele namerali len nízku hladinu „zlého“ cholesterolu a triglyceridov, ktoré bežne prispievajú k vzniku srdcovo-cievnych ochorení.
Morerová okrem toho mala zdravé črevá. Mikrobióm v nich vedci popísali ako „protizápalový“, a to najmä kvôli vysokému obsahu prospešných bifidobaktérií.
„Mikroorganizmy sú kľúčovým prvkom pri rozhodovaní nielen o metabolickom zložení tela, ale aj o zápale, priepustnosti čriev, rozumových schopnostiach a zdraví kostí a svalov.“
Vyhýbala sa alkoholu a jedla veľa zeleniny
Morerová bola podľa vlastných slov abstinentka, okrem alkoholu sa vyhýbala aj fajčeniu, približuje Independent. Okrem toho každý deň chodila na prechádzku a jedľa veľa ovocia a zeleniny a aspoň tri jogurty denne.
Vedci na záver zdôraznili, že s vekom nemusí prichádzať aj choroba. „Naša štúdia podporuje tvrdenie, že krehké zdravie sa nemusí nevyhnutne spájať s pokročilým vekom,“ uviedli.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.