Skrytá nástraha infúzií: Vedci varujú pred nepoznaným rizikom

Infúzie môžu priamo do krvi pacientov uvoľňovať neželané látky, hlási nová štúdia.
Vedci zo Šanghaja upozorňujú na skrytú nástrahu infúzií. V štúdii zverejnenej v žurnále Environment & Health varujú pred uvoľňovaním mikroplastov do krvného obehu pri tom, ako je pacientom podávaná infúzia.
Výskumu mikroplastov a ich vplyvu na zdravie človeka sa dnes venuje podstatná časť vedeckej obce. Ako informuje štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Cell, mikroplasty negatívne vplývajú na zdravie tráviaceho traktu, hormonálnej sústavy, dýchacích orgánov aj srdca a ciev. Do zoznamu ich zdrojov môžu najnovšie pribudnúť aj infúzie.
Mikroplasty priamo do krvi
Výskum Fudanovej univerzity v Šanghaji tvrdí, že pri podávaní infúzie sa z plastového vrecka uvoľňujú mikroplasty, ktoré takto prenikajú priamo do krvi. Vedci dospeli k tomuto záveru skúmaním dvoch druhov 250-mililitrových vreciek so slaným roztokom, ktorý sa používa ako základ na všetky podávané lieky.
Vedci vyfiltrovali obsah infúzií, pričom zistili, že sa v nich nachádzajú vzorky rovnakého materiálu, z akého sú vyrobené vrecká. To znamená, že pri podávaní infúzie sa do jej obsahu uvoľňujú mikroplasty.
V každom testovanom vrecku pritom podľa odhadov našli asi 7500 častíc mikroplastov, v infúziách na liečbu dehydratácie sa ich môže nachádzať až 25 tisíc.
Výhody prevyšujú riziko
Napriek značnému obsahu mikroplastov v infúznych vreckách stále platí, že ich obsahujú menej ako denne používané plastové fľaše.
Vedci okrem toho pripomínajú, že vrecká sa používajú na liečbu takých zdravotných problémov, ktoré sú oveľa závažnejšie ako negatívny vplyv jednorazového podania infúzie pacientovi.
Pre čo najlepšiu kvalitu podávaných infúzií a ochranu zdravia pacientov vedci odporúčajú skladovanie infúznych vreciek mimo dosahu slnečného svetla a tepla. V budúcnosti je možný vznik filtrov, ktoré zamedzia úniku väčšiny mikroplastov do podávanej látky.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.