Pijete kávu a užívate vitamíny? Na toto si musíte dávať pozor

Viaceré štúdie vyvolali otázky týkajúce sa vplyvu kávy na organizmus.
Odborníci tvrdia, že váš ranný nápoj môže spôsobiť, že vitamíny, ktoré užívate, sú neúčinné. Káva totiž môže ovplyvniť vaše kosti a celkové zdravie, aj keď užívate viacero vitamínov. Tieto dôležité živiny sa musia vstrebať do krvného obehu, aby boli účinné, ale pitie kávy môže tento proces narušiť.
Vitamín D a kofeín
Napríklad pokiaľ ide o vitamín D, vedci z Creightonskej univerzity a Univerzity v Miami zistili, že kofeín môže narušiť vstrebávanie tohto vitamínu. Štúdia uverejnená v časopise Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology odhalila, že vyššie hladiny kofeínu vedú k väčšiemu narušeniu vstrebávania vitamínu D. Odborníci sa domnievajú, že k tomu dochádza preto, lebo kofeín znižuje expresiu receptorov vitamínu D na osteoblastoch, bunkách zodpovedných za tvorbu kostí.
Železo a kofeín
Ďalšia štúdia ukázala, že šálka kávy znížila vstrebávanie železa z mletého mäsa o 39 % v porovnaní so 64 % poklesom pri čaji, ktorý je známy ako silný inhibítor vstrebávania železa. Štúdie ukazujú, že káva inhibuje absorpciu železa v závislosti od koncentrácie. Čím je káva silnejšia, tým menej železa dokážete vstrebať zo stravy.
Vápnik a kofeín
Štúdia publikovaná v Osteoporosis International zistila, že vypitie len jednej šálky kávy môže znížiť vstrebávanie vápnika a zvýšiť jeho stratu močom v dôsledku jej diuretických účinkov. Ďalší výskum, ktorého sa zúčastnilo 205 žien po menopauze a ktorý bol uverejnený v časopise American Journal of Clinical Nutrition, poukázal na to, že u osôb s nízkym príjmom mlieka alebo vápnika, ktoré vypijú dve alebo viac šálok kávy denne, môže dôjsť k úbytku kostnej hmoty.
Okrem toho zistenia z časopisu American Journal of Clinical Nutrition odhalili, že staršie ženy, ktoré pijú denne kolu, môžu mať nižšiu hustotu kostných minerálov v porovnaní s tými, ktoré ju konzumujú menej ako raz za mesiac.
Kedy si môžete dať kávu
V tej istej štúdii, ktorá sa zaoberala vstrebávaním železa, sa zistilo, že pitie kávy jednu hodinu pred jedlom neznižuje vstrebávanie železa. Pitie kávy jednu hodinu po jedle však áno.
Ako uvádzajú autori štúdie: „Pri konzumácii kávy 1 h pred jedlom nedošlo k zníženiu absorpcie železa, ale pri konzumácii kávy 1 h neskôr sa pozoroval rovnaký stupeň inhibície ako pri súčasnom požití.“
Ak užívate vitamíny kvôli problémom, ako je únava, zdravie kostí alebo iné problémy, zvážte obmedzenie kofeínu, ak ho konzumujete vo veľkom množstve. Ak máte obavy, vždy je dobré poradiť sa so svojím praktickým lekárom a nechať si vyšetriť hladinu kofeínu.
Takto môžete zistiť, či potrebujete nejaké konkrétne vitamíny alebo minerály, aké množstvo by ste mali užívať a či existujú nejaké faktory, ktoré by mohli ovplyvniť ich účinnosť.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.