Audiologička: Tieto zmeny v uchu nikdy neignorujte!

Farba ušného mazu dokáže prezradiť aj závažné ochorenie. Tieto zmeny netreba ignorovať.
Ušný maz je mazľavá látka, ktorá sa tvorí v ušiach a chráni ich citlivé časti pred špinou a baktériami. Odborníci na sluch, audiológovia, považujú za zdravú farbu ušného mazu žltú a svetlohnedú.
Ako pre denník Daily Mail uviedla audiologička Hannah Samuelsová, každú zmenu sfarbenia ušného mazu je potrebné si všímať. Za najzávažnejšiu označila zmenu sfarbenia na červenú a krvavú.
Ide o vážny problém?
Ako vysvetlila Samuelsová, červené sfarbenie ušného mazu najčastejšie naznačuje vonkajšie poranenie ucha alebo infekciu.
V prípade, že červené sfarbenie mazu pretrváva, alebo dokonca dôjde ku krvácaniu z ucha, môže ísť o jeden z príznakov rakoviny ucha. Nezisková organizácia Cancer Research UK pritom dopĺňa, že pri krvácaní z ucha nádor najčastejšie rastie v ušnom kanáli, ktorý prepája vonkajšie ucho s bubienkom.
„Ak krvácanie pretrváva, odporúčam navštíviť lekára,“ uviedla Samuelsová. Zároveň vymenovala príčiny niekoľkých ďalších typov sfarbenia ušného mazu:
- Zelený maz – známka infekcie, často sprevádzaný príznakmi ako bolesť, svrbenie alebo výtok.
- Čierny maz – takisto môže poukazovať na zápal a pôsobenie baktérií či plesní. Čierne sfarbenie má aj starý maz, ktorý sa hromadí v ušnom kanáli a časom môže spôsobiť ťažkosti so sluchom.
- Tmavohnedý a oranžový maz – známka vysychajúceho mazu, ten sa z ucha neodstraňuje dostatočne rýchlo. Maz sa takto sfarbuje aj pri pohybe v prašnom alebo zašpinenom prostredí.
- Priehľadný maz – podľa audiologičky sa vyskytuje len málo. Obvykle ide o znak boja s infekciou alebo dráždivým prvkom vnútri ucha.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.