4 bežne užívané lieky, ktoré ovplyvňujú riziko rakoviny kože

Niektoré lieky a liečivá majú vplyv na citlivosť pokožky na slnečné svetlo, a teda aj vznik rakoviny kože. Na čo si dať pozor?
Rakovine kože sa dá v mnohých prípadoch predchádzať obmedzením času, ktorý trávime na priamom slnku, respektíve posilnením ochrany pred ním – napríklad aplikovaním ochranného krému.
Účinnosť prevencie však môže ovplyvniť užívanie niektorých liekov. V rozhovore pre denník New York Post to uviedla austrálska dermatologička Emily Alfonsiová, riaditeľka centra pre liečbu a diagnostiku rakoviny kože Shade Skin.
Ublížiť môže aj pár minút na slnku
Podľa Alfonsiovej pacienti, ktorí majú v dôsledku užívania liekov zvýšenú citlivosť na slnko, na sebe rýchlejšie pozorujú spálenie a začervenanie pokožky a vznik vyrážky.
„Ľuďom, ktorí užívajú lieky zvyšujúce citlivosť na slnko, môže závažne ublížiť aj pár minút na slnku bez ochrany.“
Dermatologička zároveň vymenovala 4 druhy liečiv, ktoré u pacientov zhoršujú účinky slnka. Aplikácia ochranného krému pri nich síce pomáha, no aj tak je potrebné obmedziť čas strávený na slnku.
Antibiotiká
Tetracyklíny a fluorochinolóny, ktoré sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií, môžu aj po krátkom pobyte na slnku vyvolať spálenie.
Diuretiká
Diuretiká pacientom pomáhajú odstrániť prebytočnú vodu a soľ z tela. Využívajú sa najmä pri liečbe vysokého tlaku a zadržiavania vody v tele. Niektoré diuretiká ako hydrochlorothiazid podľa výskumov prispievajú k vyššiemu riziku spinocelulárneho karcinómu, ktorý je jedným z najčastejších typov rakoviny kože.
Imunosupresanty
Lieky ako azatioprín, ktoré sa predpisujú po transplantácii orgánu alebo na liečbu príznakov reumy, môžu oslabiť prirodzenú ochranu tela pred ultrafialovým žiarením zo slnka.
Nesteroidné protizápalové lieky
Ide napríklad o ibuprofen alebo naproxén, ktoré sa používajú na zmiernenie bolesti a zápalu v tele. Ich dlhodobé používanie môže zvýšiť citlivosť na slnko.
4 kroky, ako sa chrániť pri užívaní týchto liekov
- Každý deň si na pokožku naneste ochranný krém s SPF 30 a viac – aj v dni, keď je zamračené.
- Chráňte sa pred priamym slnkom pomocou UV-blokujúcich okuliarov a klobúka.
- Vyhnite sa pobytu na slnku počas poludnia.
- Pravidelne navštevujte dermatológa a sledujte prípadné zmeny na pokožke.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.