Fyzioterapeutka varuje: Nikdy nespite na dvoch vankúšoch, na tento typ matraca zabudnite

Doktorka varuje pred málo známym syndrómom.
Odborníčka na zdravý spánok varuje pred spaním na dvoch vankúšoch. Fyzioterapeuta Sammy Jo na sociálnej sieti varovala divákov, aby odolali nutkaniu spať v posteli s dvoma vankúšmi, pretože to môže prispieť k vzniku hrbu na hornej časti chrbta.
Tento problém je často spôsobený zlým držaním tela, ale môže byť aj dôsledkom ochorení, ako je osteoporóza alebo degeneratívnymi zmenami chrbtice. Sammy vo svojom videu vysvetlila, že počas dňa máme často tendenciu byť v polohe, v ktorej sa ramenami nakláňame dopredu.
Syndróm dvoch vankúšov
„Ak sme takto celý deň a ľahneme si s dvoma vankúšmi, spôsobí to, že sa podložka zdvihne k našej hlave a prispôsobí sa nášmu zakriveniu, ktoré vzniklo časom pri zlom držaní tela, namiesto toho, aby sa naša šija a chrbtica natiahli späť do peknej rovnej polohy,“ vysvetlila Sammy.
Vyzvala divákov, aby používali len jeden vankúš a ideálne taký, ktorý je plochý. Ak je to potrebné, môžete použiť zrolovaný uterák pod krk. „Mám toľko pacientov, ktorí keď prídu na terapiu, položím ich na chrbát, na podložku, a potrebujú aspoň dva vankúše, niekedy musím dokonca zdvihnúť hlavu od podložky, pretože nemôžu ležať rovno bez nepohodlia alebo im hlava tak trochu ide dozadu,“ vysvetlila a znázornila zakláňanie hlavy až dozadu.
Fyzioterapeutka vysvetlila, že pri spánku je dôležité mať takú polohu, akú chcete mať počas dňa. „Keď si večer ľahnete do postele, využite gravitáciu vo svoj prospech, aby ste sa natiahli rovnejšie, ak to znesiete,“ povedala Sammy.
Pozor na matrace s pamäťovou penou
Odborníčka tiež upozornila divákov, aby sa vyhli matracom, ktoré sa prispôsobujú tvaru vášho tela. „Dávajte si pozor, aby ste sa im nepoddali,“ varovala fyzioterapeutka s tým, že ak sa v spánku prispôsobíte vašim krivkám, zvyknete si na tento pocit a nebudete ho vedieť zvrátiť. „Pretože osem hodín v tejto polohe a bez toho, aby ste nechali svoju chrbticu natiahnuť sa do trochu rovnejšej polohy, budete časom chodiť zhrbení,“ vysvetlila.
Ak však máte naozaj pocit, že nedokážete spať na jednom vankúši, Sammy poradila divákom aj strečing, ktorý môže pomôcť vašej šiji. Pri tomto cvičení stojíte chrbtom k stene a pokrčíte kolená. Spodná časť chrbta je pritlačená k stene, nemali by ste tam mať žiadny priestor. Potom sa snažte priblížiť aj zadnú časť hlavy k stene, bez toho, aby ste sa prehli.
Ako ukázala odborníčka, v tejto polohe dala ruky mierne od seba, začala tlačiť ramená dodola a chrbát do steny, pričom dlane smerovali von. Ak túto časť strečingu zvládnete bez bolesti, Sammy odporučila zdvihnúť ramená nad hlavou tak, aby sa ruky dotýkali. Povedala, že to pocítite v hrudnej chrbtici.
@samspiegs You won't find "2 Pillow Syndrome" in any texts but I swear it's a thing! #posture #neckhump ♬ original sound - Sammy

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.