Slovenskom sa šíri infekčné ochorenie, podľahlo už jedno bábätko

Výskyt prípadov infekčného ochorenia je na vzostupe, dospelým odporúčajú preočkovanie.
Slovenskom sa šíri infekčný čierny kašeľ. Informuje o tom portál tvnoviny.sk, podľa ktorého od začiatku roka 2025 evidujeme už 1000 prípadov nákazy. Ochoreniu už podľahlo niekoľkotýždňové bábätko z Banskobystrického kraja.
Ako informuje portál, očkovanie proti čiernemu kašľu je u detí povinné, dospelým sa odporúča preočkovanie. Ochorenie aktuálne postihuje najviac deti vo veku 11 až 12 rokov a dospelých okolo veku 20 až 25 rokov.
K najohrozenejšej skupine nakazených patria deti do jedného roka – tie majú po narodení v tele protilátky svojej mamy v prípade, že je zaočkovaná. V ambulanciách sa potom očkujú v treťom až šiestom mesiaci.
„My bábätká očkujeme v treťom až šiestom mesiaci práve preto, aby keď stratia tie protilátky od matky, mali protilátky z očkovania. Preočkovávame deti potom v šiestom a trinástom roku života,“ uviedla pre tvnoviny.sk pediatrička Elena Prokopová.
Postihuje najmä dýchacie cesty
Ako na svojom webe informuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), čierny kašeľ spôsobuje baktéria Bordetella pertussis, pričom postihuje najmä dýchací aparát. „Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou, pričom inkubačná doba je 7 – 21 dní, najčastejšie 10 dní,“ uvádza ÚVZ SR.
V prvých dňoch po nakazení možno u pacienta pozorovať tieto príznaky:
- zvýšená teplota
- pokašliavanie
- nádcha
- kýchanie
- strata chuti do jedla
- únava
Po 1 – 2 týždňoch nastupuje záchvatový, dráždivý a úsilný kašeľ, ktorý môže sprevádzať začervenanie pokožky a jej následné zmodranie, slzenie očí a ťažkosti pri nadýchnutí. „Záchvat končí vykašľaním hlienu alebo aj vracaním,“ spresňuje ÚVZ.
Pri čiernom kašli sa môžu vyskytnúť aj komplikácie, medzi ktoré patrí zápal pľúc, poškodenie mozgu (encefalopatia), záchvaty až smrť.
Po 2 – 4 týždňoch prichádza rekonvalescencia, uzdravovanie pritom môže prebiehať aj mesiac.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.