Desivý následok rozvodu: Rodičia, ak máte deti, spozornite!

Výskum ukázal nebezpečný následok, aký zanecháva rozvod rodičov na deťoch.
Psychologické následky rozvodu na deti sú nepopierateľné, no výskum venuje len málo času analýze dopadov na ich fyzickú kondíciu. To zmenili vedci z Toronta, podľa ktorých sú deti rozvedených rodičov náchylnejšie na porážku.
„Nevieme, prečo sa u ľudí s rozvedenými rodičmi častejšie vyskytuje mozgová príhoda, no myslíme si, že to môže mať súvis so stresom a jeho vplyvom na kvalitu spánku,“ uviedla v tejto súvislosti autorka štúdie Esme Fuller-Thomsonová. Jej slová cituje denník Daily Mail.
Podľa vedkyne je doložené, že nespavosť u detí, ktorá vedie k nespavosti aj v neskoršom živote, zvyšuje riziko porážky. V tele dieťaťa, ktoré je vystavené vyššej miere stresu, sa navyše hromadí stresový hormón kortizol, ktorý môže spustiť zápal, čím zároveň zvýši riziko porážky.
„Naša štúdia však sledovala starších dospelých narodených v 50. rokoch alebo skôr, keď k rozvodom často nedochádzalo a boli veľmi stigmatizované.“
Pomôže destigmatizácia
Výskum publikovaný v žurnále PLOS One zhromaždil údaje o vyše 13 tisíc dospelých Američanoch, ktorých rodičia sa rozviedli predtým ako dovŕšili 18 rokov. 11,2 percent potomkov rozvedených rodičov vo výskume priznalo, že prekonali porážku, kým u detí nerozvedených rodičov išlo o 7,5 percenta opýtaných.
Výskum zohľadnil aj ďalšie faktory vzniku porážky ako fajčenie alebo slabú fyzickú aktivitu. Vedci sa zámerne vyhli analýze ľudí, ktorí boli v detstve týraní, a zamerali sa tak špecificky na následky rozvodu, a nie inej traumy.
U žien aj mužov platí, že v prípade, že pochádzajú z rodiny s rozvedenými rodičmi, riziko porážky je u nich o 61 percent vyššie ako u detí nerozvedených rodičov.
„Rozvod rodičov výrazne zvyšuje stres u detí, čo sa prejavuje emocionálnymi a behaviorálnymi poruchami ako aj zhoršením psychického zdravia,“ dodávajú vedci v štúdii. Zároveň zdôrazňujú, že destigmatizácia rozvodov môže prispieť k lepším vyhliadkam pre deti rozvedených rodičov.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.