• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 1.5.2025Dnes je Sviatok práce
22°Bratislava

V decembri hrozí zvýšené riziko otráv a poleptaní u detí

  • 13:59 21.12.2013
  • BRATISLAVA
V decembri hrozí zvýšené riziko otráv a poleptaní u detí

Čistiace prostriedky a iné chemické látky, ktoré máme v domácnosti, sú neraz balené v atraktívnych farebných obaloch, čím sa stávajú pre deti objektom záujmu a majú tendenciu ochutnať ich.

Hrozba otravy detí čistiacimi prostriedkami a inými chemickými látkami dostupnými v domácnostiach sa v decembri zvyšuje. Pri upratovaní hrozí zvýšené riziko, že deti sa dostanú do kontaktu s čistiacimi prostriedkami a inými chemickými látkami, upozorňujú lekári z bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou (DFNsP) Bratislava. Mnohé z nich rozleptávajú sliznice tráviacej rúry. Pri agresívnejších prípravkoch alebo pri väčších množstvách vzniká vážne poškodenie, pri ktorom v niektorých prípadoch môže prísť až k prederaveniu pažeráka alebo žalúdka.

"Všetky rozsiahlejšie poleptania majú tendenciu v procese hojenia vytvárať jazvy, ktoré môžu v pažeráku spôsobiť zúženie, ktoré znemožní prijímanie potravy alebo úplnú nepriechodnosť, pri ktorej cez pažerák neprechádzajú ani tekutiny. V takýchto prípadoch je nutné nahradiť časti pažeráka časťou žalúdka alebo čreva, čo sú vážne operačné zákroky," povedal chirurg, gastroenterológ Jaroslav Bibza.

Rozsah poškodenia závisí od koncentrácie látky, jej množstva a dĺžky pôsobenia. Od toho sa potom odvíjajú aj symptómy - od miernejších, akými sú svrbenie, pálenie, pocit na zvracanie, sprevádzajúci kašeľ, bolesť, až po najzávažnejšie výrazné až šokové bolesti. Pri bolesti v hornej časti brucha sa látka dostala až do žalúdka.

Lekári odporúčajú opatrnosť. Čistiace prostriedky a iné chemické látky sú neraz balené v atraktívnych farebných obaloch, čím sa stávajú pre deti objektom záujmu a majú tendenciu ochutnať ich. "Mali by byť uložené v uzamknutých priestoroch, kde sa deti nedostanú. Ďalším nešťastným riešením je častý zvyk prelievať nebezpečné tekutiny do potravinárskych fliaš, kedy dochádza k ich užitiu omylom. Nebezpečné nie sú len tekutiny, ale aj granule. Ak sa dostanú do kontaktu so sliznicami, majú tendenciu nalepiť sa na ne, čím dochádza k dlhému kontaktu s rozleptávaním slizníc do hĺbky," upozornil doktor Bibza.

Prvá pomoc spočíva v nepodávaní tekutín a jedla. Nesmie sa tiež vyvolávať vracanie, aby dieťa nevdýchlo obsah žalúdka do dýchacích ciest, čím by mohlo dôjsť aj k poleptaniu dýchacích ciest. Neodkladne treba vyhľadať lekársku starostlivosť a ak je to možné, priniesť so sebou aj vzorku látky, ktorú dieťa užilo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál TASR, Foto: TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou

20:06 27.04.2025Zdravie

Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku

19:43 26.04.2025Zdravie

Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?

6:53 26.04.2025Zdravie

Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

Tieto zdravé jedlá škodia zubom

7:29 22.04.2025Zdravie

Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite

20:55 20.04.2025Zdravie

Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.