Lekár sa nakazil rakovinou: Takto ju dokázal dostať od pacienta

Ide o prvý zdokumentovaný prípad svojho druhu.
Lekár, ktorý operoval pacienta s rakovinou, si omylom transplantoval chorobu do vlastného tela. K zvláštnemu prípadu došlo v roku 1996 a bol opísaný v štúdii zverejnenej v lekárskom časopise The New England Journal of Medicine. 32-ročný pacient z Nemecka trpel na zriedkavý typ rakoviny, pričom nádor mu museli odstrániť z brucha. Počas operácie sa lekár, ktorý zákrok vykonával, nešťastnou náhodou porezal na ruke. Rana však bola okamžite vydezinfikovaná a obviazaná.
O päť mesiacov neskôr si však 53-ročný chirurg všimol, že v mieste, kde sa pred niekoľkými mesiacmi poranil, vznikla malá hrčka, a vyhľadal lekársku pomoc. Ukázalo sa, že hrčka je zhubný nádor a testy ukázali, že je geneticky identický s rakovinou, ktorou trpel jeho bývalý pacient. To viedlo lekársky tím, ktorý ho liečil, k záveru, že rakovinou sa nakazil, keď sa nádorové bunky dostali do rany na jeho ruke.
Telo chirurga nevyvolalo imunitnú odpoveď na nádor
Podľa výskumníkov ide o veľmi neobvyklú situáciu, pretože pri bežnej transplantácii telo vyvolá imunitnú reakciu a odmietne akékoľvek cudzie tkanivo, a to isté by očakávali aj v prípade lekára. Vzhľadom na vývoj a rast nádoru však tvrdia, že telo chirurga nemalo účinnú protinádorovú imunitnú odpoveď. Chirurg sa porezal a dostal tak do tela nádor.
Podľa prípadovej štúdie došlo k náhodnej transplantácii malígneho fibrózneho histiocytómu pacienta - zriedkavého typu rakoviny, ktorá sa tvorí v mäkkých tkanivách. Lekár si poranil dlaň ľavej ruky, keď sa snažil pacientovi zaviesť drén pri operácii, ktorej cieľom bolo odstrániť rakovinu z brucha pacienta.
Ranu okamžite vydezinfikoval a obviazal. Hoci bol prvý chirurgický zákrok pacienta s rakovinou úspešný, po komplikáciách po zákroku pacient zomrel. O päť mesiacov neskôr sa na ľavom prostredníku lekára objavila hrčka. Krvné testy neodhalili žiadne abnormálne nálezy. Nádor bol napriek tomu odstránený a vyšetrenie útvaru pod mikroskopom odhalilo, že ide o malígny fibrózny histiocytóm.
Nádory boli identické
Na snímke výsledky analýzy nádoru pacienta (vľavo) a nádoru chirurga (vpravo). Nádory sa ukázali ako identické. Foto: The New England Journal of Medicine
Vzorky nádorov od pacienta aj chirurga boli ďalej analyzované a zistilo sa, že sú identické. Oba mali rovnaké typy buniek a ich usporiadanie, čo znamená, že chirurg mohol nevedomky preniesť rakovinové bunky z pacienta do rany na ruke, čím umožnil chorobe zakoreniť sa a rásť v jeho tele.
V štúdii vedci napísali: „Za normálnych okolností transplantácia alogénneho tkaniva z jednej osoby do druhej vyvoláva imunitnú odpoveď, ktorá vedie k odmietnutiu transplantovaného tkaniva.V prípade chirurga sa v tkanive obklopujúcom nádor vyvinula intenzívna zápalová reakcia, ale nádorová masa sa zväčšila, čo naznačuje neúčinnú protinádorovú imunitnú odpoveď.”
Takéto prípady sú mimoriadne zriedkavé a neexistujú žiadne štatistiky o transplantovanej rakovine. V prehľade z roku 2013 uverejnenom v časopise Cold Spring Harbor Perspectives in Medicine sa uvádza, že neexistuje odhad rizika prenosu rakoviny z darcu na príjemcu a údaje o tejto téme sú obmedzené.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.

Lekári varujú: Toto je často prehliadaná príčina rakoviny hrubého čreva u ľudí do 50 rokov
Onkológovia varujú pred potravinou, ktorá môže za nárast počtu prípadov rakoviny hrubého čreva u mladých ľudí.

Lekári upozorňujú na málo známy vitamín. Jeho nedostatok sa vám vypomstí
Lekári radia, ktoré potraviny by ste mali jesť, aby ste si doplnili tento dôležitý vitamín.