Vianočné vyhorenie: 8 nečakaných znakov, na ktoré si dajte pozor

Psychologičky radia, na ktoré znaky vianočného vyhorenia si treba dať pozor, a ako si s týmto fenoménom poradiť.
Vianočný čas pokoja každý rok spravidla naruší zhon v práci aj súkromí. Nie je preto nezvyčajné stretnúť sa s vyhorením, ktoré sa podľa psychológov prejavuje niekoľkými známymi spôsobmi.
Portál Huffington Post oslovil psychologičky Shawnessu Devonishovú Fordovú a Ilanu Laneovú, ktoré vymenovali hneď 8 príznakov, ktoré sa dajú pripisovať vianočnému vyhoreniu.
Príznaky vianočného vyhorenia
Jedným z prvých a najvýraznejších príznakov vianočného vyhorenia je podľa Laneovej nekonečná únava.
„Jedným z najbežnejších príznakov zimného/sviatočného vyhorenia je intenzívna emocionálna a fyzická únava, pri ktorej sa ľudia cítia chronicky vyčerpaní (aj po spánku/odpočinku).“
Únava môže vyvolávať podráždenie, ktoré zas môže prispieť ku konfliktom v rodine. „Človek sa zámerne odpútava od blízkych bez racionálneho dôvodu,“ vysvetľuje Devonishová Fordová. Podľa nej ľudia strácajú záujem o tradície a udalosti, ktoré im predtým prinášali radosť.
Obidve odborníčky sa zhodujú, že vianočné vyhorenie sa môže prejavovať aj pocitom viny.
„Ľudia sa cítia vinní za to, že si sviatky neužívajú tak ako by 'mali', a kvôli tomuto pocitu sa cítia ešte horšie, čo podporuje celý cyklus.“
Pocit viny sa vzťahuje aj na financie pri nakupovaní darčekov a príprave na vianočnú večeru. Súčasťou cyklu je aj nespavosť, pocit bezmocnosti, ruminácia o sviatkoch a slabo stanovené hranice.
„Slabé hranice a investovanie času do aktivít, ktoré nás nenapĺňajú, vedie k pocitu straty kontroly nad životom počas sviatkov. To môže vyvolať pocit smútku, podráždenia a negatívny pohľad na seba a iných.“
Ako si s tým poradiť?
Podľa psychologičiek najlepší spôsob, ako prežiť sviatky bez ujmy, je stanoviť si pevné hranice. Nebuďte na seba príliš prísni a vytýčte si len také ciele, ktoré ste schopní pohodlne splniť.
Terapeutky radia v prípade potreby pomôcť si aj technikou mindfulness alebo vyhľadať odbornú pomoc.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.