Pozor na tieto jedlá, najviac totiž oslabujú kosti!

Na to, aby ste spozorovali negatívne účinky, ich stačí jesť raz týždenne.
Vitamín, ktorý je inak známy ako podporovateľ imunity, zraku a výstelky slizníc a pokožky, je tiež častou príčinou oslabovania kostí. Poukazuje na to Britský zdravotnícky systém (NHS), ktorý takto píše o vitamíne A.
„Niektoré výskumy naznačujú, že každodenná konzumácia vyššej dávky vitamínu A ako je 1,5 mg (1500 µg), môže po niekoľkých rokoch viesť k vyššej lámavosti kostí.“
Vitamín A sa v hojných dávkach nachádza napríklad vo zvieracej pečeni a v paštéte, s čím súvisí aj varovanie britského ministerstva zdravotníctva a sociálnych vecí: „Pečeň a výrobky z pečene ako paštéta by sa nemali jesť častejšie ako raz týždenne.“
Výstraha pre tehotné
V prípade, že ste tehotná alebo sa snažíte otehotnieť, výrobkom z pečene by ste sa mali celkom vyhnúť. To isté platí o vitamínových doplnkoch s obsahom vitamínu A, takže si treba dať pozor aj na rybí olej alebo multivitamíny. Vysoké dávky vitamínu A môžu totiž poškodiť nenarodené bábätko.
Z vitamínu A sa odvodzuje aj chemická látka retinol, ktorá sa využíva najmä v kozmetickom priemysle. Pozor si treba dať aj na výrobky s obsahom tretinoínu, hoci sa predávajú najmä vo forme krémov, a výrobky s obsahom izotretinoínu, ktoré sa používajú na liečbu akné.
Koľko vitamínu A tvorí zdravú dávku?
Foto: StepanPopov/Shutterstock.com
„Všetok potrebný vitamín A získate z rozmanitej a vyváženej stravy,“ vysvetľuje NHS. K jeho bežným zdrojom patria okrem pečene aj syr, vajcia, mastné ryby a mlieko.
Dospelí vo veku 19 – 64 rokov (s výnimkou tehotných žien) by mali denne užívať 600 až 700 µg vitamínu A denne. Zdravému dospelému by nemala ublížiť dávka pod 1,5 mg vitamínu denne, takže paštétu si občas môžete dopriať – problematická je jedine jej dlhodobá pravidelná konzumácia.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.