Ako si v zime dodať energiu? 5 tipov dietetičky od jedla až po spánok

Telo si so zimou najlepšie poradí vtedy, keď mu doprajete kvalitnú výživu, hydratáciu a oddych, tvrdí výživová poradkyňa.
Najkrajšie obdobie v roku, obdobie v okolí vianočných sviatkov, zároveň patrí k tým najviac vyčerpávajúcim. Cez deň sa stretávame len s minimom slnečného svetla, a tak sme viac unavení, a zima nás zároveň núti siahať po hutnejších, ťažších jedlách, ktoré zas komplikujú trávenie, a tak ešte viac vyčerpávajú organizmus.
Podľa Amy Goodsonovej, výživovej poradkyne a autorky knihy The Sports Nutrition Playbook, je počas zimy dôležité dodržiavať 5 zásad, vďaka ktorým si udržíme stabilnú hladinu energie. Ktoré to sú?
Doplňte si bielkoviny
Foto: Stepanek Photography/Shutterstock.com
Goodsonová pre portál New York Post potvrdila, že bielkoviny treba v zime začleniť už do raňajok, aby podporili zdravie svalov a udržali nás pri energii počas celého dňa. Hladinu cukru v krvi zas pomôžu stabilizovať zložené sacharidy napríklad vo forme ovsených vločiek, a tak ideálny typ na raňajky je aj ovsená kaša na slano.
Stabilizujte hladinu cukru v krvi
Počas dňa je dôležité udržiavať si stabilnú hladinu cukru v krvi, ktorá nespôsobí výkyvy energie. V tom okrem spomínaných ovsených vločiek pomáhajú aj jedlá ako jogurt s ovocím, celozrnné krekery alebo samotné ovocie.
Stabilizácia hladiny cukru v krvi pomáha redukovať pocit hladu počas dňa a oslabiť uvoľňovanie stresových hormónov kortizolu a adrenalínu, ktoré po odznení napätia zanechávajú telo vyčerpané.
Cvičením proti únave
Pre čo najväčšiu dávku energie je potrebné sa v zime rozhýbať, tvrdí Goodsonová. „Cvičenie – dokonca aj rýchla prechádzka – podporuje krvný obeh a dodáva energiu. V boji proti únave a pri zlepšovaní výdrže pomáha zhruba 150 minút mierne namáhavého cvičenia týždenne,“ tvrdí poradkyňa.
Spánok pre lepšiu odolnosť
Foto: Piya_kiewkamjeen/Shutterstock.com
Zimná zmena času a s tým súvisiace predlžujúce sa noci väčšine z nás komplikujú spánkovú rutinu. Práve spánok však podľa poradkyne prispieva k stabilizácii hladiny energie počas dňa. Dôležité je však udržiavať pravidelnosť a spať denne odporúčaných 7 až 9 hodín. Kvalitný spánok tiež obnovuje organizmus, a posilňuje tak jeho odolnosť voči sezónnej únave a ochoreniam.
Hydratácia na lepší prísun živín
Ako tvrdí Goodsonová, pitie vody prispieva k prenosu a vstrebávaniu vitamínov a iných živín v organizme. „Snažte sa denne vypiť 8 až 10 pohárov vody, čím zabránite vzniku únavy, a to najmä počas suchých zimných mesiacov,“ dodáva poradkyňa.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.