• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 6.12.2024Meniny má Mikuláš
Bratislava

Pozor na tieto predmety v kuchyni, patria do koša

  • 21:19 02.11.2024
  • Plymouth
Pozor na tieto predmety v kuchyni, patria do koša

Vedci varujú pred pred bežnou pomôckou v kuchyni. Mali by ste ju vyhodiť do koša.

Odborníci odporúčajú ľuďom, aby vyhodili potenciálne škodlivé predmety, ktoré sa nachádzajú v mnohých domácnostiach. Ide o čierne plastové špachtle a iné pomôcky v kuchyni. Štúdia Andrewa Turnera, biochemika z Plymouthskej univerzity, opisuje možné riziká, ktoré sú spojené so známym výrobkom z čierneho plastu.

Turner vysvetlil, že čierne plastové špachtle a iné predmety vyrobené z rovnakého materiálu obsahujú chemikálie, ktoré sa zvyčajne nachádzajú vo vonkajších obaloch, ktoré chránia vnútorné mechanizmy počítačov a televízorov. Keďže optické senzory v recyklačných zariadeniach tento materiál nezachytia, čierno sfarbený plast sa zvyčajne vyradí z domáceho odpadu a nakoniec sa stane súčasťou rôznych výrobkov vrátane špachtlí.

V čiernych plastových produktoch sú nebezpečné chemikálie

Foto: 29lara/Shutterstock.com

Ďalším problémom týkajúcim sa čiernych plastov sú spomaľovače horenia - chemické látky, ktoré znižujú horľavosť výrobkov alebo spomaľujú šírenie ohňa. Tieto chemikálie podľa štúdie môžu z čierneho náčinia migrovať do horúceho oleja na varenie.

Sú tiež známe ako endokrinné disruptory, teda môžu napodobňovať, blokovať alebo zasahovať do hormónov, ktoré sú zodpovedné za určité biologické procesy. Vedecké štúdie ich spájajú so zdravotnými problémami, ako sú ochorenia štítnej žľazy, cukrovka a rakovina.

V jednej štúdii, ktorú v októbri 2024 uverejnili výskumníci z Toxic-Free Future a Vrije Universiteit Amsterdam, sa zistilo, že spomedzi všetkých spotrebiteľských výrobkov, ktoré testovali, mali kuchynské potreby jedny z najvyšších hladín spomaľovačov horenia.

V čiernych obaloch na jedlo boli najvyššie hodnoty spomaľovačov horenia

Foto: Anton Starikov/Shutterstock.com

Podľa odborníkov zákazníci neboli schopní zistiť, ktoré výrobky boli vyrobené z recyklovaného elektronického odpadu. Čierne plastové podnosy na sushi mali v skutočnosti najvyššiu úroveň nehorľavosti zo všetkých predmetov v štúdii.

Vysokú úroveň spomaľovača horenia obsahovali aj detské hračky. Vďaka týmto spomaľovačom horenia na detských hračkách by sa škodlivé chemikálie mohli potenciálne ocitnúť v slinách, prachu a nakoniec aj vo vzduchu.

Väčšina zlúčenín spomaľujúcich horenie v týchto testoch by sa už nemala nachádzať vo viacerých výrobkoch. Brómované spomaľovače horenia uvedené v štúdii boli nedávno odstránené z amerických a európskych výrobkov vrátane elektroniky. Táto chemická látka, známa aj ako BDE-209, bola z výroby stiahnutá dávno pred rokom 2022.

Čierne obaly a náčinie patrí do koša

Podľa odborníkov by sme čierne plastové náčinie nemali recyklovať, ale radšej hodiť do komunálneho odpadu. Platí to aj pre čierne plastové nádoby na jedlo.

Na základe štúdií a skutočnosti, že spomaľovače horenia si nachádzajú cestu späť prostredníctvom recyklácie, by sa tieto chemikálie mohli naďalej dostávať do výrobkov, ako sú čierne kuchynské špachtle a detské hračky. Je preto lepšie nahradiť plastové špachtle čiernej farby oceľovým alebo silikónovým variantom.

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, theatlantic.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek

Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek

9:15 04.12.2024Zdravie

Zeler znižuje cholesterol v krvi, zlepšuje trávenie aj funkciu obličiek. Pre jeho obsah vlákniny uľavuje od zápchy a vďaka obsahu flavonoidov znižuje riziko rakoviny žalúdka a hrubého čreva.

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

Tieto druhy alkoholu spôsobujú na druhý deň úzkosť

7:01 03.12.2024Zdravie

Jeden druh alkoholu môže byť prospešný pre mozog.

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

Tieto vitamíny nikdy neužívajte spolu, môže dôjsť k poškodeniu orgánov

6:42 02.12.2024Zdravie

Odborník prezradil, ktoré doplnky stravy by ste nikdy nemali užívať spoločne.

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

Nepravidelný spánkový režim? Pozor na tieto dva závažné následky!

19:47 01.12.2024Zdravie

Nepravidelné zaspávanie a vstávanie má na svedomí nielen únavu. Odborníci upozorňujú aj na dva dlhodobé závažné následky.

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

Syndróm polycystických vaječníkov: Herečka prehovorila o príznakoch, ktoré mylne ignorovala

18:21 01.12.2024Zdravie

Kvôli vážnej diagnóze si nechala zamraziť vajíčka.