Lekár radí: 4 hrozby, ktoré sa skrývajú v diétnych nápojoch

Gastroenterológ vidí hneď niekoľko dôvodov, prečo nikdy nepiť diétnu kolu a podobné malinovky.
O tom, či je diétna kola zdravšia ako tá klasická, sa dlhodobo vedú spory. Kalifornský internista Saurabh Sethi v najnovšom videu zverejnenom na TikToku približuje svoj pohľad na túto problematiku, pričom vymenúva hneď niekoľko dôvodov, prečo si to nemyslí.
1. Zvyšuje riziko infarktu a porážky
Podľa Sethiho „ženy, ktoré denne vypijú dve a viac plechoviek diétnej sódy za deň, čelia výrazne vyššiemu riziku zástavy srdca a mozgovej príhody“. Výskumy naznačujú aj to, že ľudia, ktorí pijú diétne nápoje, sú o 16 percent náchylnejší na predčasnú smrť oproti tým, ktorí ich nepijú.
2. Zvyšuje riziko ochorení obličiek
Vysoký obsah fosforu v diétnych nápojoch podľa gastroenterológa prispieva k chronickým ochoreniam obličiek. Kyselina fosforečná, ktorá sa v takýchto nápojoch vyskytuje, okrem toho oberá kosti o vápnik, čím ich oslabuje. Chemikália sa navyše bežne používa na očistenie kovov od korózie, odstraňovanie škvŕn z tvrdej vody a odstraňovanie nánosov minerálov.
3. Narúša mikrobióm
„Diétne sódy negatívne ovplyvňujú citlivosť na inzulín a narúšajú črevný mikrobióm,“ tvrdí Sethi. Baktériám v črevách totiž škodia umelé sladidlá, ktoré sa bežne pridávajú do takýchto nápojov.
4. Podporujú chuť na jedlo
Ďalším dôvodom, prečo sa vzdať konzumácie diétnych nápojov, je ich schopnosť zintenzívniť chuť na vysoko kalorické jedlá. Nepomáha teda ani skutočnosť, že samé o sebe obsahujú len málo kalórií.
Podľa niektorých výskumov dokáže pitie diétnych nápojov dokonca ovplyvniť nervy, pričom prispieva k zvýšenému stresu a vzniku depresie.
@doctorsethimd Doctor Sethi : Are Diet Sodas Better Than Regular Sodas? #drink #medical ♬ Rockin - Chris Alan Lee

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.