5 znakov toho, že jedlo v plechovke je pokazené

Nie každá preliačina v konzerve hneď svedčí o nekvalitnom obsahu. Lekár radí, ako rozpoznať poškodené jedlo z vonkajšieho vzhľadu plechovky.
Najlepším spôsobom, ako si overiť kvalitu jedla v konzerve, je sledovať stav samotnej nádoby. Vo svojom videu na TikToku to tvrdí lekár Karan Rajan, známy preverovaním mýtov z lekárskeho prostredia.
Rajan zároveň odporúča 5 spôsobov, ako zistiť, či sa jedlo z konzervy ešte dá bezpečne jesť.
Čo si treba všímať
Ak si na plechovke všimnete preliačiny, je potrebné zistiť, kde presne sa nachádzajú. V prípade, že sú na bočnom ráme, jedlo je pravdepodobne poškodené. Rám je totiž najslabšou časťou konzervy, a pri jeho poškodení dovnútra ľahšie prenikajú baktérie a kyslík.
Bočný rám plechovky spája viaceré jej časti, a ak aj je preliačený, pri nákupe si to všimnete len ťažko, keďže väčšinou sa skrýva pod etiketou. Nezabudnite ju preto odlepiť a skontrolovať.
V prípade, že plechovka má ostré rohy, podľa Rajana je vyššia šanca, že na ich koncoch sa nachádza drobný otvor, cez ktorý dovnútra mohol preniknúť kyslík.
Ďalšie preliačiny, ktoré svedčia o poškodenom jedle, sú tie navrchu plechovky (v blízkosti otvárania), tie, ktoré vyzerajú akoby vznikli po páde alebo stlačení plechovky, a tie, ktoré vyzerajú, akoby plechovka išla vybuchnúť. Jedlo z takýchto konzerv nejedzte.
@dr.karanr Dented cans
♬ original sound - Dr Karan Raj
Nie ste si istí?
Podľa Rajana nie každá plechovka s preliačinou obsahuje nekvalitné jedlo. „Ale ak držíte v rukách poškodenú plechovku a nie ste si istí, radšej ju vyhoďte,“ dodáva lekár.
Americké ministerstvo poľnohospodárstva na svojej webovej stránke uvádza, že malá preliačina obvykle nespôsobuje stratu kvality jedla. Konzervy s hlbokými preliačinami však podľa neho treba vyhodiť.
„Hlboká preliačina je taká, do ktorej môžete ponoriť prst,“ vysvetľuje úrad. „Hlboké preliačiny majú často ostré hrany,“ dodáva.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.