Bitka pri Lamači opäť pripomenie históriu prusko-rakúskej vojny

Bratislavská mestská časť Lamač si v sobotu pripomína rekonštrukciou historických bojov na lúkach pred krematóriom 158. výročie ukončenia prusko-rakúskej vojny. Tá sa skončila v roku 1866 na poliach pred Lamačom. Na rekonštrukcii historickej bitky sa zúčastní približne 150 pešiakov, 20 jazdcov, markytánok či delostrelcov.
„Zrekonštruovanie bitky priblíži obdobie druhej polovice 19. storočia v strednej Európe a Bratislave. Bola to posledná bitka rakúsko-pruskej vojny, v ktorej na oboch stranách padlo niekoľko stoviek vojakov, ktorých telá boli pochované v okolí Lamača, Dúbravky a na návrší Kamzíka,“ približuje organizátor podujatia, Občianske združenie BS-13/Stoh.
V rámci programu nebude okrem bojovej scény chýbať ani výcvik rakúskej a pruskej jazdy či pechoty. Pripravené sú tiež prednášky o silných a slabých stránkach armád v 19. storočí, o zraneniach z boja či histórii drog v armáde. Návštevníci si budú môcť pozrieť vojenský dobový tábor i dobové uniformy, ale tiež ochutnať historickú kuchyňu a pruský guláš. Chýbať nebudú ani remeselné stánky. Súčasťou podujatia bude aj pietna spomienka a kladenie vencov k pamätníkom a svätá omša za padlých vojakov v miestnom kostole v Lamači.
Bitka pri Lamači sa odohrala 22. júla 1866. Bojové stretnutie pri Bratislave nepatrilo medzi veľké bitky prusko-rakúskej vojny, ale bolo najväčším ozbrojeným konfliktom počas tejto vojny na území dnešného Slovenska. V bitke padlo približne 600 vojakov rakúskeho cisára a asi 100 Prusov. Útok Prusov na rakúske vojská, ktoré pred Bratislavou vytvorili obranný val, sa začal v ranných hodinách silnou delostreleckou paľbou na Dúbravku a Lamač. Medzitým sa ďalšie oddiely pokúsili o obchvat rakúskych obranných línií cez Kamzík. Pred rozhodujúcim útokom Prusov zachránil Bratislavu začiatok prímeria uzavretého v Mikulove.
Mierová zmluva bola podpísaná 23. augusta 1866 v Prahe. Pražským mierom sa Rakúsko zaviazalo, že sa úplne zrieka Nemecka a svojej nemeckej politiky. Muselo zaplatiť vojnovú kontribúciu 20 miliónov pruských toliarov. Výsledok rakúsko-pruskej vojny bol jedným z určujúcich faktorov neskoršieho rakúsko-uhorského vyrovnania v roku 1867.

Hnutie Slovensko opäť vyzýva opozičné strany, aby spolu išli 9. mája do Kyjeva
Hnutie Slovensko opakovane vyzýva opozičné strany Progresívne Slovensko, SaS, KDH a mimoparlamentných Demokratov, aby spolu 9. mája vycestovali do Kyjeva.

Sokolová: Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na dezinfekciu ako návleky
Návštevníci v nemocniciach majú skôr dbať na alkoholovú dezinfekciu rúk ako návleky na obuv.

Ministerstvo zdravotníctva spustilo bezplatnú Národnú linku na podporu duševného zdravia
Ministerstvo zdravotníctva SR od 1. mája oficiálne spustilo Národnú linku na podporu duševného zdravia, ktorá poskytuje bezplatné dištančné psychologické poradenstvo.

Polícia zaistila viac ako deväť kíl kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur
Polícia koncom minulého týždňa na hraničnom priechode Jarovce - Kittsee zaistila viac ako deväť kilogramov kokaínu v hodnote vyše jedného milióna eur.

M. Šutaj Eštok: Ak by médiá presunuli diskusie na iný deň, budem to rešpektovať
Politici by nemuseli Slovensko otravovať hádkami v nedeľu. Myslí si to šéf koaličného Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.