Účinky tohto šampónu sú mýtus, tvrdí lekár

Šampón, ktorý je známy blahodarnými účinkami na rast vlasov, podľa lekára nie je taký skvelý ako o sebe tvrdí. Čo použiť namiesto neho?
Šampóny s obsahom kofeínu v posledných rokoch zažili boom. Rast ich popularity v roku 2007 odštartoval výskum, podľa ktorého kofeín stimuluje vlasové folikuly, a tak podporuje rast vlasov. Často sa však opomína fakt, že štúdia prebehla v laboratórnych podmienkach a testované folikuly boli len vzorkou v Petriho miske.
Britský portál Express upozorňuje na stanovisko lekárenskej spoločnosti Lloyds Pharmacy, v ktorom pripomína, že väčšina používateľov kofeínového šampónu necháva na internete negatívne recenzie v súvislosti s jeho účinkami.
Podľa lekárnikov neexistuje jasný dôkaz o skutočných účinkoch kofeínových šampónov na rast vlasov.
„Kofeínové šampóny sa vo všeobecnosti neodporúčajú ako liek na vypadávanie vlasov. Väčšina britských lekárov namiesto nich odporúča klinicky overené liečivá ako finasterid alebo minoxidil.“
S plešinou vám nepomôže
Foto: MashaSay/Shutterstock.com
Do debaty o účinnosti kofeínového šampónu sa zapojil aj chirurg so zameraním na transplantáciu vlasov Asi Peretz, podľa ktorého návrat vlasov a ich obnovený rast sľubuje viacero typov šampónov.
Podľa Peretza kofeínový šampón dokáže znížiť hladinu dihydrotestosterónu na pokožke hlavy. „To vám však nevráti vlasy v množstve, aký by ste čakali. Nezarastie vám plešina, ale vlasy získajú väčší objem.“
Peretz takisto zastáva štandardné kúry na liečbu rednutia vlasov, pričom vo videu dodáva, že „kofeínový šampón pomôže v cirkulácii krvi v oblasti vlasovej pokožky a stimuluje vlasové folikuly, ale jeho účinky sú slabšie a menej vedecky podložené ako účinky finasteridu“.
@trichogenics Can yoy use a shampoo that will help your hairloss? #trichogenics #hairloss #hairtransplant #hairtransplantturkey #hairtransplantmexico #hairfall #hairlosssolutions #hairlossshampoo #hairfallsolution #hairtransplantmexico ♬ original sound - Trichogenics
S kofeínovým šampónom sa tiež spája niekoľko negatívnych vedľajších účinkov. Lloyds Pharmacy približuje, že používatelia sa môžu stretnúť so začervenaním a pálením pokožky. „Pred použitím skontrolujte štítok na balení vami zvoleného šampónu a v prípade výskytu vedľajších účinkov sa o ďalšom postupe poraďte s lekárom,“ uzatvára v stanovisku.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.