Na toto nesmiete zabudnúť pred spaním, inak vám hrozí vyššie riziko Alzheimerovej choroby

Ľudia, ktorí majú menej ako 65 rokov sú obzvlášť ohrození.
Štúdia ukázala, že ak si pred spaním zabudnete zatiahnuť žalúzie či závesy, môžete tým zvýšiť svoje riziko Alzheimerovej choroby. Výskumníci z Chicaga analyzovali nadmerné vystavenie svetlu, nazývaného aj svetelné znečistenie, v 48 amerických štátoch.
Potom ich rozdelili do piatich skupín od najnižšej po najvyššiu intenzitu nočného svetla. Analýza odhalila, že vyššia intenzita vonkajšieho nočného svetla, napríklad z pouličných lámp a neónových nápisov, bola spojená s vyšším výskytom Alzheimerovej choroby ako akýkoľvek iný rizikový faktor u ľudí mladších ako 65 rokov.
Ukázalo sa, že nočné svetelné znečistenie má väčší vplyv na vznik Alzheimerovej choroby ako pitie alkoholu, depresia a obezita. To by mohlo naznačovať, že mladší ľudia môžu byť obzvlášť citliví na účinky vystavenia svetlu v noci, uviedli výskumníci z Rush University Medical Center.
Nie je jasné, prečo by mladší ľudia mohli byť zraniteľnejší, ale mohlo by to byť spôsobené individuálnymi rozdielmi v citlivosti na svetlo. Výskumníci dúfajú, že ich zistenia by mohli pomôcť pri vzdelávaní ľudí o potenciálnych rizikách nočného svetla.
Pomôžu zatemňovacie závesy a masky na spanie
Foto: New Africa/Shutterstock.com
Vedci odporučili ľuďom, aby používali zatemňovacie závesy alebo spali s maskou na očiach. Tím dodal, že vystavenie svetlu v domácnosti môže byť rovnako dôležité ako vystavenie svetlu zvonku.
Hoci v tejto štúdii neskúmali účinky svetla v interiéri, uviedli, že najväčší vplyv na spánok má modré svetlo. Používanie filtrov modrého svetla, prechod na teplé svetlo a inštalácia stmievačov v domácnosti môžu účinne znížiť vystavenie svetlu.
Výskum dopĺňa dlhý zoznam zdravotných účinkov svetelného znečistenia, vrátane vystavenia UV žiareniu, ktoré spôsobuje kožné ochorenia a zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny.
V štúdii z roku 2021 sa napríklad zistilo, že nadmerné vystavenie svetlu v noci zvyšuje riziko rakoviny prsníka o 10 až 14 %, pretože potláča tvorbu melatonínu. Prerušená produkcia melatonínu bola označená za karcinogén, najmä v prípade rakoviny prsníka závislej od hormónov.

Pozor na tento druh orechov, má prekvapivé spojenie s rakovinou
Zdravé super jedlo vám môže v skutočnosti škodiť.

Bežná súčasť spálne spôsobuje poškodenie mozgu počas spánku
Vedci varujú, že mimoriadne ohrozené sú malé deti.

Kontroverzný výskum z Talianska: Naozaj je kuracie mäso rizikové?
Hoci sa kuracie mäso považuje za zdravšiu alternatívu červeného mäsa, podľa vedcov to s jeho konzumáciou netreba preháňať.

Tieto zdravé jedlá škodia zubom
Celkovému zdraviu síce neuškodia, no zubári vás za ne nepochvália.

Máte dostatok hlbokého spánku? Toto sa deje s mozgom pri jeho deficite
Menej hlbokého spánku môže znamenať väčšie riziko vážneho ochorenia.