Tento obľúbený park je rádioaktívny ako Černobyľ. Odborníci sú v šoku

Bežne dostupný park je podľa expertov vysoko rádioaktívny.
Nové testy odhalili, že obľúbený turistický a cyklistický chodník v USA je kontaminovaný radiáciou. Acid Canyon pri Los Alamos, mieste zrodu jadrovej bomby, v Novom Mexiku je dnes rádioaktívny na úrovni podobnej lokalite jadrovej katastrofy v Sovietskom zväze v Černobyle.
Šokujúce údaje o kontaminácii podnietili verejnosť, aby na trase umiestnila oficiálne varovania. Biochemik Michael Ketterer uviedol: „Nikdy som nič podobné v Spojených štátoch nevidel. Toto je oblasť bez obmedzení. Je to extrémny príklad veľmi vysokej koncentrácie plutónia v pôde a sedimentoch.“
Americké ministerstvo energetiky (DOE) vydalo vyhlásenie, v ktorom tvrdí, že hodnoty sú „veľmi nízke a v rámci bezpečného rozsahu vystavenia“.
Kontaminovaná je aj voda a rastliny
Ketterer zdôraznil, že štátne a miestne úrady Nového Mexika by mali návštevníkov varovať, aby sa vyhli kontaktu s vodou v tejto oblasti. Kontaminácia podľa jeho meraní prekročila bezpečný limit Americkej agentúry pre ochranu životného prostredia (USEPA) o viac ako 72 percent. Vzorky vody pozdĺž trasy obsahovali rádioaktívne merania až 86 pikocurie na liter (pCi/L) v porovnaní s akceptovanou úrovňou USEPA pod 50 pCi/L.
Biochemik tiež poznamenal, že vysoké koncentrácie plutónia vo vode v kaňone predstavujú ďalšie environmentálne riziká pre komunity a biotopy nižšie po prúde. „Je to jedna z najšokujúcejších vecí, na ktoré som v živote narazil,“ povedal biochemik o svojom náleze pre Guardian.
Ketterer poznamenal, že rádioaktívne plutónium v podzemnej vode môžu absorbovať aj rastliny a tak sa dostáva do potravinového reťazca prostredníctvom miestnych bylinožravcov, alebo sa šíri ako popol v ovzduší po čoraz častejších lesných požiaroch.
Riaditeľ organizácie Nuclear Watch Jay Coghlan povedal, že kontaminácia plutóniom v srdci Los Alamos nie je len historickou záležitosťou.
Laboratóriá v tejto lokalite pod vedením Kongresu, ministerstva energetiky a Národného úradu pre jadrovú bezpečnosť sa v súčasnosti pripravujú na výrobu ďalšej generácie plutóniových jám na aktualizáciu arzenálu jadrových zbraní USA.

Žralok nie je tichý zabijak. Zvuky, ktoré vydáva, vás prekvapia
Vedcom sa podarilo zaznamenať špecifický zvuk, ktorý vydávajú žraloky.

Zdravotníci varujú: 24 vírusov, ktoré môžu spustiť ďalšiu pandémiu
Britskí zdravotníci zverejnili zoznam potenciálnych patogénov, ktoré môžu viesť k vzniku ďalšej pandémie. Viaceré z nich sú už v obehu.

Poľskí vedci vyvíjajú robota, ktorý mapuje lesy a zbiera aj kliešte
Medzinárodný vedecký tím, ktorého súčasťou sú odborníci z poľských univerzít, pracuje na vývoji robota určeného na mapovanie lesov.

Tieto bylinky v sebe skrývajú liek na Alzheimerovu chorobu
Dve bylinky môžu skrývať kľúč k liečbe demencie.

Takto sa dá zarobiť 5000 eur za ležanie v posteli
Dobrovoľníci dostanú tisíce eur za 10 dní ležania v špeciálnej posteli.